Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

USA – rekordní ceny kukuřice zdraží maso, mléko

23.06.2008 | 16:54 0 Komentářů

Záplavy na americkém Středozápadě které nastartovaly ceny kukuřice a sóji na maxima se promítly i do cen maloobchodu. Poslední inflační statistika potvrdila cenový nárůst téměř všech základních potravin, vepřového, hovězího, drůbeže a očekává se maloobchodní vzestup cen mléka a sýrů poté co budou chovatelé nuceni snižovat stáda dobytka i drůbeže.

Záplavy zničily úrodu kukuřice a sóji na více jak 2 milionu akrů v Iowě, Indianě, Illinois a dalších klíčových pěstitelských státech. To se projeví ke konci tohoto roku a na počátku 2009 růstem cen. Cena kukuřice atakuje 8 dolarů za bušl a meziročně zdražuje o 100%.

Situace je neudržitelná. Na ceny rovněž tlačí jak poptávka rychle rostoucích ekonomik Číny a Indie tak produkce etanolu. Producenti masa již vyjádřili nespokojenost a požadují snížení kvót pro etyalkohol v Kongresu. Ve státu Iowa, největším pěstitelské oblasti kukuřice v USA, zatopila voda téměř 1,2 mil akrů úrody což je asi 9% celkové sklizně a téměř 1,2% v celonárodním měřítku. Ve státu Indiana bylo zaplaveno 9% úrody kukuřice a sóji. Celkové škody byly farmáři vyčísleny na $840 mil.

Největšímu producentovi drůbeže Tyson Foods vzrostly vstupy o $600 mil a společnost musela již vloni zdražit a bude pokračovat i letos. Největší chovatel krůt v USA West Liberty Foods ze státu Iowa odhaduje letošní snížení stád o 10-15% celonárodně což se projeví dramatickým růstem cen pro spotřebitele letos a příští rok.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.