Neděle 15. prosince. Svátek má Radana.

USA – Nečekaný růst maloobchodních tržeb v lednu

12.02.2009 | 16:48 0 Komentářů

Maloobchodní tržby (leden 2009; m/m, nominálně):
 
Skutečnost:    +1,0%                                                                                                      
Očekávání:      -0,8%
Předchozí:       -3,0% (revize z –2,7%)
 
Maloobchodní tržby a bez prodejů automobilů (leden 2009; m/m, nominálně):
 
Skutečnost:     +0,9%
Očekávání:       -0,4%                                          
Předchozí:        -3,2% (revize z –3,1%)                                                                             
 
Maloobchodní tržby v lednu nečekaně vzrostly o 1,0% m/m a tržby bez moto segmentu byly vyšší o 0,9%.Výsledek výrazně překonal očekávání, když trh očekával u obou položek pokles. Po 6 měsících poklesu v řadě vykázaly maloobchodní tržby první růst. Ovšem meziroční dynamika ukazuje, že i přes lednové zlepšení spotřeba domácností zůstává velmi slabá. Maloobchodní tržby byly meziročně nižší o 9,7% (-10,5% y/y v prosinci) a tržby bez moto segmentu poklesly o 6,6% (-6,9% v prosinci).
 
Tržby rostly výrazněji u potravin (+2,1%), elektroniky (+2,6%) a překvapivě došlo i k nárůstu tržeb za prodeje aut (+1,8%).
 
Celkově výsledky hodnotíme jako jistou korekci předchozích výsledků, protože prosincové maloobchodní tržby vykázaly nejvyšší a současně nejdelší (6M) pokles v historii časové řady od roku 1992. V lednu také rostly prodeje spíše nezbytného zboží (potraviny). Naopak prodeje zbytného a luxusního zboží (nábytek, vybavení domácností, sportovní potřeby apod.) nadále pokračovalo v poklesu. V motoristickém segmentu byly vyšší prodeje pohonných hmot (+2,6% m/m), což spíše souviselo s mírným nárůstem ceny než vyšší reálnou poptávku. V lednu také vzrostly prodeje aut (+1,6% m/m), což je pouze nepatrná korekce na dlouhodobě negativním trendu, protože meziročně tržby za prodeje aut byly nižší o 22,2%. Celkový výsledek je neutrální. Slabost spotřebitelské poptávky, která je dlouhodobější povahy, pokračuje a zůstává slabým místem americké ekonomiky. Na druhou stranu v lednu se situace nezhoršila a naopak drobně korigovala. Podle našeho názoru je to další  signál vedle předstihových indikátorů (ISM), že americká ekonomika by mohla během Q1/Q2 dosednout na pomyslné dno.
 
Dolar po zveřejnění výsledků zpevnil o 1,0% na 1,275 USD/EUR. Evropské akciové indexy přešly výsledky bez reakce a pokračovaly v denní ztrátě mírně přes 2%. Americké akcie otevřely obchodování v záporu kolem 2%.  

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.