Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

USA – Maloobchodní tržby v květnu rostly díky vyšším cenám pohonných hmot

11.06.2009 | 18:34 0 Komentářů

Maloobchodní tržby (květen 2009; m/m, nominálně):
Skutečnost: 0,5 %
Očekávání: 0,5 %
Předchozí: -0,2 % (revize z -0,4 %)
 
Maloobchodní tržby bez prodejů automobilů (květen 2009; m/m, nominálně):
Skutečnost: 0,5 %
Očekávání: 0,2 %
Předchozí: -0,2 % (revize z -0,5%)
Celkové maloobchodní tržby květnu vzrostly o 0,5 %, což odpovídalo očekávání trhu. Ovšem 2/3 celkového růstu tvoří pouze nárůst tržeb u pohonných hmot (+3,6 % m/m) v důsledku vyšších cen pohonných hmot. To ukazuje, že k výraznému oživení spotřebitelské poptávky v USA zatím nedochází. Bez vlivu pohonných hmot by maloobchodní tržby vzrostly pouze o 0,2 % a vyrovnaly by tak dubnový pokles, což ukazuje na přetrvávající slabost poptávky.
Výsledky ve struktuře tržeb ukazují smíšený obraz a případné růsty v řadě případů vyrovnávaly poklesy v předchozím měsíci. Tržby za auta vzrostly o 0,5 % m/m (-0,4 % v dubnu) a tempo meziročního poklesu tržeb (-19,6 % r/r; -21,5 % v dubnu) se snižuje jen pozvolna. O křehkosti síly spotřebitelské poptávky svědčí i to, že pokračoval další pokles tržeb z nábytku (-0,4 %; -1,1 % v dubnu) a elektroniky (-0,5 %; -0,9 % v dubnu). Oddalování nákupu zboží dlouhodobé spotřeby se přitom obvykle bere jako jeden ze signálů slabosti spotřebitelské poptávky.
Zatímco během 3Q-4Q loňského roku maloobchodní tržby zaznamenaly mohutný propad, poslední 4 měsíce přinesly spíše stagnaci tržeb. Výdaje domácnosti jsou klíčovou složkou ekonomiky, a pokud nedojde k oživení maloobchodních tržeb jako hlavního indikátoru výdajů domácností, k obratu ekonomiky dojde jenom s obtížemi.
Dolar na zveřejněné výsledky okamžitě nereagoval, ovšem postupně k euru oslabil o 0,8 % na 1,408 USD/EUR. Evropské akciové indexy přešly výsledky bez reakce. Americké akcie otevřely obchodování s růstem 0,3 %, který brzo vzrostl až na 1%.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.