Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

USA – Maloobchodní tržby prudce rostly díky šrotovnému

15.09.2009 | 18:03 0 Komentářů

Maloobchodní tržby (srpen 2009; m/m, nominálně):
Skutečnost:       2,7 %                                                                                                       
Očekávání:         1,9 %
Předchozí:         -0,1 % (revize z -0,2 %)
 
Maloobchodní tržby bez prodejů automobilů (srpen 2009; m/m, nominálně):
Skutečnost:     1,1 %
Očekávání:        0,4 %                                          
Předchozí:       -0,6 % (revize z -0,5 %)                                                                            
 
Celkové maloobchodní tržby v srpnu vzrostly o 2,7 % m/m, což je nejvíce za poslední 3 roky a výrazně nad očekáváním trhu (1,9 %). Ovšem dvě třetiny celkového nárůstu tvoří prudký růst tržeb z prodeje automobilů (+10,6 % m/m) díky vyvrcholení amerického šrotovného (tzv. cash for clunkers), které skončilo 25. srpna. Růst automobilových tržeb je nejvyšší za posledních 8 let. I mimo tento efekt však byly výsledky lepší, než se očekávalo, protože tržby bez prodejů aut vzrostly o 1,1 %. Polovinu sice tvořily vyšší tržby za pohonné hmoty (+5,1 %) v důsledku vyšších cen, ale i tak všechny položky kromě vybavení domácností (nábytek) zaznamenaly růsty. To je pozitivní výsledek, protože se nenaplnily obavy z omezení poptávky v ostatních sektorech ve prospěch automobilů.
 
Struktura ukazuje, že srpnový výkyv bude v záři pravděpodobně vyrovnávat velký pokles prodejů aut po skončení šrotovného. Spotřebitelská poptávka pokračuje ve stabilizaci, kterou narušují jen jednorázové efekty (moto segment). Stabilizace a oživení zůstávají velmi křehké v důsledku vysoké nezaměstnanosti (téměř 10 %) a omezení přístupu k úvěrům.
 
Řada dílčích výsledků (průmysl, maloobchod) ukazují, že ekonomika by ve 3Q mohla zaznamenat výrazný růst, ovšem velkou roli hrají jednorázové faktory (doplnění zásob, šrotovné apod.) a silný obrat trendu není patrný. Velkým limitem zůstává trh práce a přeneseně i spotřebitelská poptávka domácností, která je klíčovou složkou ekonomiky (70 % HDP).
 
Dolar na zveřejněné výsledky nereagoval a držel se na úrovni 1,458 USD/EUR. Evropské akciové indexy (DAX) naopak okamžitě vzrostly o 0,6 %. Americké akcie otevřely obchodování s minimálním růstem (0,1-0,2 %). Dluhopisy krátce vzrostly až o 5 bazických bodů na 3,48 % (10Y), ale později tento efekt téměř vyprchal.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.