Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

USA – Makroekonomické události 28/08

28.08.2008 | 13:04 0 Komentářů

Očekávaný dopad události na trhy: čekáme menší navýšení zrychlení růstu ekonomiky než trh, zpráva by mohla mírně akciový trh zklamat a oslabit dolar, naopak by mohla být částečně příznivá pro dluhopisy
14.30 CET – HDP (Q2 2008, q/q anualizovaně předběžné údaje, revize)            HDP (Q2 2008, y/y,revize)                                            
Očekávání 2,2% (Atlantik FT)/2,7% (Bloomberg,Reuters)                                   1,8% (Atlantik FT)                                                           
Předchozí   1,9% (Q2 2008, předběžné údaje), 0,9% (Q1 2008)                        1,8% (Q2 2008 předběžně), 2,5% (Q1 2008)
Čekáme, že ve druhém čtvrtletí růst ekonomiky nebude příliš revidován, mírné zvýšení přijde kvůli dalšímu zlepšení údajů zahraničního obchodu.
Růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí mírně posílil ve srovnání s prvním čtvrtletím hlavně kvůli příznivým tendencím zahraničního obchodu, zejména netypicky rostoucímu příspěvku klesajícího importu a dále pokračování silného růstu exportu, zčásti i spotřeby domácností zvýšením výdajů na netrvanlivé zboží  a zbrždění poklesu investic ve stavebnictví, naopak výrazně klesly zásoby a pokles investic do strojů a zařízení se ještě mírně zvětšil. V prvním čtvrtletí zřejmě dosáhla ekonomická výkonnost dna, když oslabily výdaje hlavně zboží krátkodobé a dlouhodobé spotřeby,  oslabení investic do strojů a zařízení a pokračování propadu rezidenčních investic. Výrazný pokles růstu ekonomiky začal již v roce 2006 investicemi ve stavebnictví a do strojů a zařízení, pak nastalo již zmíněné zpomalení růstu spotřeby domácností. Celkově růst ekonomiky je stále tažen maloobchodem a službami a exportem, naopak jej brzdí recese trhu domů a nově investice do strojů a zařízení. Loni růst ekonomiky klesl na 2,0% z 2,8% v roce 2006 hlavně kvůli oslabení rezidenčních investic a investic do strojů a zařízení.
Letos počítáme se zpomalením růstu ekonomiky na 1,7% a  příští rok čekáme růst HDP 2,0%, Fed podle poslední červnové předpovědi čeká letos růst 1,0-1,6% a příští rok 2,0-2,8% a v roce 2010 2,5-3,0%. Předstihové indikátory signalizují  pro druhé pololetí pokračování trendu mírného ekonomického oživení (dané pokračováním fiskálního impulsu a růstem spotřeby domácností, stagnací aktivity průmyslu, mírnou recesí trhu práce a ekonomiky dle regionálních ukazatelů a také trvající velkou recesí trhu domů a do hlubin padajícím spotřebitelským sentimentem), stále by však měl zůstat pod svých dlouhodobým potenciálem (3,0-4,0%). Horší přístup k úvěrům, drahá ropa a recese trhu domů by měly posilování ek. růstu, tedy růst aktivity maloobchodu a exportu a odvětví v recesi, průmysl, trh práce, investice do strojů a zařízení a hlavně trh domů opět oslabovat. Stabilizace trhu domů a rezidenční výstavby a investic na slabých úrovních bude probíhat nejdříve ve druhém pololetí, což do té doby nepříznivě ovlivní ekonomický růst. Měla by pokračovat stabilizace deficitu zahraničního obchodu, když pokles deficitu zboží bez ropy daný poklesem růstu ekonomiky,  robustním růstem světové ekonomiky a slabším dolarem je kompenzován růstem deficitu obchodu s ropou kvůli jejímu zdražování

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.