Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

USA – Makroekonomické události 18/03

18.03.2008 | 10:55 0 Komentářů

Očekávaný dopad událostí na trhy: slabost trhu domů je dobrá pro dluhopisy, špatná pro akcie
13.30 CET – Index PPI (02 2008 bez sez. vlivu, m/m)         PPI bez cen energií/potravin (02 2008 bez sez. vlivu, m/m) 
Očekávání 0,3% (Respekt) respektive 0,4% (Bloomberg)  Očekávání  0,2% (Bloomberg,Reuters)
Předchozí   1,0%                                                                  Předchozí   0,4%
Index PPI (02 2008,y/y)                                                        PPI bez cen energií/potravin (02 2008, y/y)
Očekávání 6,8% (Bloomberg)                                               Očekávání  2,1% (Bloomberg)            
Předchozí  7,4%                                                                   Předchozí   2,6%
růst výrobních a spotřebitelských cen je silný kvůli silnějšímu růstu cen potravin a energií, bez nich ale je malý.Přenos silného růstu cen energií/ropy na ostatní spotřebitelské a výrobní ceny je malý. Důvodem je zpomalení růstu ekonomiky a expanze trhu práce z důvodu vyšších úrokových sazeb, náročnějšími podmínkami finančních trhů, recese trhu domů a drahých energií, nevyužité kapacity výroby a práce, solidní růst produktivity práce a nízký růst mezd a  jednotkových pracovních nákladů a také konkurence umocněná globalizací.Tyto tendence by měly pokračovat, inflační výhled je z těchto důvodů slibný
 
13.30 CET – Počet zahájení nové výstavby (02 2008,bez sezónních vlivů v anualizovaném vyjádření) 
Očekávání 990 000 (Reuters) respektive 995 000 (Bloomberg)
Předchozí   1 012 000
Počet stavebních povolení (02 2008, bez sezónních vlivů v anualizovaném vyjádření)
Očekávání   1 020 000 (Bloomberg, Reuters)
Předchozí    1 061 000
Výsledky by měly potvrdit slabost, která se opět prohloubila v posledních měsících. Hypoteční úrokové sazby jsou relativně vysoko, cena domů přes určitý pokles je stále vysoká a situaci komplikují drahé energie, domy se hůře prodávají  a nabídka je velká. Navíc výrazné prodlužování splácení respektive růst nesplácení méně bonitních hypoték zvyšuje nabídku domů, omezuje úvěry a snižuje poptávku po domech a prohlubuje tak slabost segmentu, stejný efekt má zpřísnění úvěrových kritérií a dozoru. Trh domů/rezidenční výstavba ještě nejsou na dně, uvedené procesy budou probíhat i v první části roku s nepříznivým dopadem na ekonomický růst se stabilizací na slabých úrovních nejdříve v průběhu roku.
 
19.15 CET – Rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách „Federal Funds Rate Target“
Očekávání: 2,25% (Bloomberg) respektive 2,5% (Reuters, Atlantik FT)
Předchozí:   3,00%
Čekáme v komentáři podobnou rétoriku jakou Fed prezentoval k zasedání o úrokových sazbách 30.01. respektive prostřednictvím vystoupení svého šéfa Bernankeho v kongresu.
Fed na lednovém zasedání o úrokových sazbách snížil hlavní úrokovou sazbu o 50bps jak se čekalo a v kombinaci se snížením hlavní úrokové sazby na neplánovaném zasedání FOMC předchozí týden o 75bps hlavní úroková sazba byla snížena o 125bps. a v komentáři potvrdil prostor pro snižování úrokových sazeb. Fed k poslednímu rozhodnutí opakoval důvody razantního kroku, obavy z výraznějšího zpomalení růstu ekonomiky, zmínil zpřísnění úvěrů a prohlubující slabost trhu domů a práce. Fed tak naznačil další snižování úrokových sazeb. Ve srovnání se zasedáním předchozí týden, kdy Fed nečekaně snížil hlavní úrokovou sazbu o 75bps Fed spíše v prohlášení mírně naznačil, že redukce úrokových sazeb se bude mírnit. V dalších vystoupeních (14,27,28.02) pak Bernanke potvrdil tuto rétoriku s odůvodněním na oživení růstu ekonomiky a inflační nebezpečí v budoucnu. Předtím Fed naznačoval spíše očekávání, že inflace klesne, v posledních vystoupeních (14,27,28.02) ale Bernanke výrazněji naznačil nebezpečí vyšší inflace. 28.02. pak nečekaně Bernanke upozornil na možné selhání menších bank a obtížnost situace. V posledních dnech Fed představil nová opatření na podporu likvidity včetně snížení diskontní úrokové sazby na omezení tlaku na finančních trzích a problémy finančních institucí. Poslední zprávy od zasedání o úrokových sazbách koncem ledna ukázaly hlavně prudké oslabení ekonomické aktivity dle regionů do pásma recese, pokračující slábnutí trhu domů a práce a mírnou recesi aktivity průmyslu a služeb a dále inflační tlak v podobě cen energií a potravin a jinak nízké růst cen a také problémy finančních trhů a institucí
Bernankeho komentáře potvrdily naše očekávání víceméně v souladu s odhadem trhu snížení hlavní úrokové sazby v březnu o 50bps a případně též o 25bps v dubnu kvůli nebezpečí nižšího ekonomického růstu (ten by měl letos oslabit jen mírně na 2,0% z 2,2% loni a na 2,1% v roce 2009, rizika jsou ale spojena s jeho slábnutím v prvním pololetí) a těžkostem finančního trhu, důvodem je také příznivý výhled spotřebitelské a výrobní inflace bez cen potravin a energií. Přenos inflačních tlaků, silného růstu cen energií a potravin, které významně zvyšují inflaci, by měl zůstat malý, malý růst ostatních cen by měl klesat vlivem nevyužitých kapacit produkce a práce, solidnímu růstu produktivity práce, nízkému růstu mezd a tím i slabosti jednotkových pracovních nákladů a také slábnoucí růst ekonomiky (investice, export, maloobchod, stagnace průmyslu a trhu práce a recese služeb a trhu domů) vlivem vyšších úrokových sazeb, těžkostí finančních trhů, recese trhu domů a drahých energií.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.