Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

USA – Makroekonomické události 15/05

15.05.2008 | 14:02 0 Komentářů

Očekávaný dopad události na trhy: regionální indikátory ekonomické aktivity potvrzují slabost, proto by měly být lepší pro dluhopisy a nepříznivé pro akcie a dolar, na druhou stranu opakovaně ukazují ekonomické oživení komentáře Bernankeho by mělo potvrdit rétoriku Fedu, že snižování úrokových sazeb se přiblížilo ke konci, tato zpráva může být stále nepříznivým překvapením pro část trhu a podporou dolaru k euru
14.30 CET – Index obecných současných podmínek průmyslu zprávy Empire State Fedu New Yorku (05 2008)
Očekávání 0,0 (Bloomberg, Reuters)
Předchozí   0,6
Trh čeká, že dle průmyslových firem regionu dojde k zastavení slabého růstu ekonomické aktivity. Výhledy průmyslových firem regionů ekonomické aktivity naznačují oživení ekonomické aktivity ve druhém pololetí. Regionální indikátory nyní v průměru naznačují recesi ekonomické aktivity, což potvrzují i zprávy aktivity služeb, průmyslu, trhu práce a spotřebitelského sentimentu od začátku roku  a kontinuálně i údaje trhu domů.
15.30 CET – Šéf Fedu Bernanke vystoupí na téma risk management a bankovní operace – Pokud Bernanke pronese komenáře k ekonomice/monetární politice, čekáme potvrzení rétoriky stanovené Fedem k rozhodnutí o úrokových sazbách30/04.Fed snížil hlavní úrokovou sazbu kvůli zvýšení nebezpečí slabšího růstu ekonomiky a stresu finančních trhů. V tomto cyklu snižování úrokových sazeb Fed ze stejného důvodu vedle posílení opatření na podporu likvidity a snížení diskontní úrokové sazby snížil hlavní úrokovou sazbu již o 325bps během několika měsíců! Fed naznačil stabilizaci slabosti ekonomiky, hodnocení inflace přes nepatrné zlepšení je stále hodně varovné. Fed opakoval, že některé indikátory inflačních očekávání vzrostly, že je inflace zvýšená a že vzrostla nejistota inflačního vývoje. A hlavně, Fed již neopakoval, že trvá nebezpečí nižšího růstu ekonomiky, zopakoval, že předchozí snížení úrokových sazeb by se mělo časem promítnout silnějším růstem ekonomiky. Navíc opět prezidenti regionálních bank Fedu Plosser a Fisher hlasovali pro mírnější akci, tedy v tomto případě nezměnit hlavní úrokovou sazbu. Komentáře tak potvrzují tendenci rétoriky Fedu posledních měsíců o tom, že snižování úrokových sazeb se přiblížilo ke konci.
Poslední zprávy od zasedání o úrokových sazbách v dubnu a vystoupení šéfa Fedu v kongresu  ukázaly hlavně stabilizaci poklesu ekonomické aktivity na nízké úrovni (průmysl, služby, trh práce), naopak spotřebitelský sentiment dále slábne a ceny potravin a ropy silně rostou.
Stále čekáme, že Fed hlavní úrokovou sazbu již nebude snižovat, když redukce o 25bps v červnu je stále možná kvůli zmíněným důvodům. Přenos inflačních tlaků, silného růstu cen energií a potravin, které významně zvyšují inflaci, by měl zůstat malý, malý růst ostatních cen by měl klesat vlivem nevyužitých kapacit produkce a práce, solidnímu růstu produktivity práce, nízkému růstu mezd a tím i slabosti jednotkových pracovních nákladů a také slábnoucí růst ekonomiky (investice, export, maloobchod, menší recese aktivity průmyslu, služeb a trhu práce a velká recese trhu domů a slabý spotřebitelský sentiment) vlivem těžkostí finančních trhů, recese trhu domů a drahých energií.
 
16.00 CET – Index průmyslu Fedu Philadelphia (05 2008)
Očekávání  -19,0 (Bloomberg, Reuters)
Předchozí    -24,9
Trh čeká, že dojde dle průmyslových firem regionu ke snížení recese ekonomické aktivity z února, ta by však měla zůstat velká. Poslední ekonomické indikátory označují spíše stabilizaci ekonomické slabosti i když začátkem roku začala nebezpečně slábnout spotřeba domácností. Důležitý bude výhled ekonomické aktivity, ten naznačuje ve druhém pololetí zlepšení

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.