USA – Indexy PPI a PPI bez cen potravin a energií v únoru nad očekáváním
PPI USA (02 2008 bez sez. vlivu, m/m)
Skutečnost:0,3%
Očekávání: 0,3% (Reuters) respektive 0,4% (Bloomberg)
Předchozí: 1,0%
PPI USA bez cen energií/potravin (02 2008 bez sez. vlivu, m/m)
Skutečnost: 0,5%
Očekávání: 0,2% (Bloomberg, Reuters)
Předchozí: 0,4%
PPI USA (02 2008, y/y)
Skutečnost: 6,4%
Očekávání: 6,8% (Bloomberg)
Předchozí: 7,4%
PPI USA bez cen energií/potravin (02 2008, y/y)
Skutečnost: 2,4%
Očekávání: 2,1% (Bloomberg, Reuters)
Předchozí: N/A
Rozbor: V únoru vzrostly opět silně ceny energií, o 0,8% m/m po růstu o 1,5% m/m v lednu, ceny potravin v únoru klesly o 0,5% m/m po růstu o 1,7% m/m v lednu. Důvodem silnějšího růstu výrobních cen po vyloučení cen potravin a energií byl rychlejší růst cen osobních automobilů, v únoru o 0,8% m/m po růstu o 0,3% m/m v lednu, cen investičního vybavení o 0,5% m/m v únoru po růstu o 0,4% m/m v lednu a cen farmaceutického zboží o 1,3% m/m po růstu o 1,5% m/m v lednu.
Hodnocení: Zpráva je nepříznivá, ukazuje vyjma trvajícího inflačního tlaku ze strany cen energií také druhý měsíc v řadě silnější růst ostatních cen. V únoru se o nadprůměrnou jádrovou inflaci postaraly ceny farmaceutických výrobků, investičního zboží a automobilů. Druhý měsíc v řadě silnějšího růstu jádrových cen budí pozornost a znepokojení z přenosu inflačních tlaků, na druhou stranu dosud byl růst cen dvou posledně zmíněných kategorií nízký, ceny investičního zboží rostly v únoru meziročně o 1,9% a ceny automobilů o 1,2%. Jinak dosud známé indikátory přelévání inflačních tlaků nepotvrzují. Inflační výhled je příznivý
Dopad na finanční trhy: Zpráva je pro trhy nepříznivá, je však povahy určitého varování než signál zhoršeného inflačního vývoje. Dolar k euru po zprávě nepatrně slábne, slabší reakce odráží i fakt, že do rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách zbývají poslední hodiny.
Dopad na výhled monetární politiky: Zprávy jsou v souladu s naším očekáváním, že Fed hlavni úrokovou sazbu dnes sníží o 50bps a poté v dubnu o 25bps kvůli nebezpečí slabšího růstu ekonomiky a napětí finančních trhů. Nečekáme výraznější snížení jako část trhu, neboť zhoršení ekonomického vývoje již v posledních týdnech neakcelerovalo jako začátkem roku a inflace stále představuje určité nebezpečí. Navíc Fed v meziobdobí naznačoval, že snižování úrokových sazeb bude graduálnější než v lednu včetně inflačních nebezpečí. Podobně nečekáme ani výraznější změnu prohlášení k rozhodnutí, Fed by měl potvrdit nebezpečí slabšího růstu ekonomiky a prostor k další redukci hlavní úrokové sazby. Růst ekonomiky je tažen níže obdobím vysokých úrokových sazeb, drahými energiemi, recesí trhu domů a zpřísněním úvěrových podmínek, navíc inflační výhled je příznivý, když rezervy trhu práce doplňuje nízký růst mezd, solidní růst produktivity práce a nízký růst jednotkových pracovních nákladů a také slabší růst ekonomiky.