Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

USA – Index spotřebitelského sentimentu Conference Board v březnu nečekaně propadl na nové dlouholeté minimum

25.03.2008 | 20:07 0 Komentářů

 
Index spotřebitelské důvěry Conference Board (03 2008, bez sez.vlivu)

Skutečnost: 64,5 (minimum od března 2003)
Očekávání: 72,0 (Atlantik FT) respektive 73,5 (Bloomberg) respektive 73,8 (Reuters)
Předchozí: 76,4 (revize z 75,0)
Rozbor: Propad indexu byl tažen hlavně silným poklesem složky současné situace na 89,2 ze 104,0 v únoru a také významným poklesem indexu očekávání na 47,9 z 58,0 v únoru. Adekvátně prudce se zhoršilo hodnocení ekonomické situace a zaměstnanosti nyní i v budoucnu, podobně výrazně se snížil výhled příjmů domácností. Struktura dat lze vyložit i tak, že domácnosti čekají pokračování zhoršování trhu práce a ekonomického vývoje v budoucnu, růst příjmů by se měl ztenčit na minimum.
Hodnocení: Zpráva je nečekaně velmi nepříznivá a více odpovídá prudce oslabenému indexu spotřebitelského sentimentu University Michigan. Jde o reakci na slabší zprávy ekonomiky a trhu práce, drahé energie, slabý dolar, recesi trhu domů a složitější podmínky finančních trhů. Ekonomika vykazuje poslední týdny pokračování slábnutí růstu, i když některé předstihové indikátory tu a tam již naznačují určitou stabilizaci slabosti, její mírnění. Slabost již alespoň zdá se neakceleruje. Index spotřebitelského sentimentu je obecně zčásti předstihový zčásti zpožděný indikátor, proto výraz slabosti lze chápat jednak jako varování před další vlnou slabosti třeba trhu práce, možná však jde také do značné míry o výraz uplynulého dění v ekonomice a zpráva tak nemusí vyvolávat růst obav z vývoje ekonomiky.
Dopad na finanční trhy: Zpráva je příznivá pro dluhopisy, nepříznivá pro akcie. Euro po ní k dolaru slábne o 0,2%.
Dopad na výhled monetární politiky: Zpráva nemění naše očekávání, že Fed sníží hlavní úrokovou sazbu na dubnovém zasedání o úrokových sazbách o 25bps kvůli nebezpečí slabšího růstu ekonomiky a napětí finančních trhů. Růst ekonomiky je tažen dolů obdobím vysokých úrokových sazeb, drahými energiemi, recesí trhu domů a zpřísněním úvěrových podmínek, navíc inflační výhled je s některými inflačními riziky stále příznivý, když rezervy trhu práce doplňuje nízký růst mezd, solidní růst produktivity práce a nízký růst jednotkových pracovních nákladů a také slabší růst ekonomiky. Fed poslední dobou stále více naznačuje, že případné snižování úrokových sazeb nebude tak agresivní.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.