Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

USA – Index průmyslu Fedu Philadelphia v březnu vzrostl víc, než se čekalo

20.03.2008 | 18:45 0 Komentářů

Index současných obecných podmínek průmyslu Fedu Philadelphie (03 2008)
 
Skutečnost:   -17,4
Očekávání:    -19,0 (Bloomberg) respektive –18,3 (Reuters)
Předchozí:       -24,0
 
Rozbor: Recese ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu v březnu výrazně ustoupila, o něco více, než se čekalo, stále je však výrazná. Po setrvalém poklesu indexu od loňského září (kdy byl index 9,2) tak došlo k prvnímu vzestupu. Méně slabé údaje z března  doplnila v případě hodnocení vlastní situace průmyslových firem regionu i informace posílení indexu nových zakázek na -9,3 z -10,9 v únoru, jejich nevýrazný pokles se tak o něco zmírnil. Velmi silný růst cen vstupů v březnu posílil a naopak oslabil růst cen vlastní produkce, byť zůstal silný. Mírný růst zaměstnanosti z února byl v březnu střídán jejím slabým poklesem. Zlepšil se rovněž výhled průmyslových firem regionu ekonomické aktivity v příštích šesti měsících. Výhled se podle těchto firem neustále zhoršoval v podobě snižování výhledu růstu ekonomické aktivity, což vygradovalo v únoru, kdy se čekal pokles ekonomické aktivity, byť méně, než v současnosti. Nyní firmy čekají jen nepatrný pokles ekonomické aktivity. V případě očekávání svého hospodaření průmyslové firmy regionu uváděly, že nevýrazný pokles nových zakázek byl v březnu střídán nevýrazným růstem ukazatele. Ve srovnání s únorem výrazně akceleroval očekávaný růst cen vstupů na velmi silnou úroveň a posílil též očekávaný silný růst cen vlastní produkce. Čeká se obecně silnější růst cen než nyní. Očekávaný pokles zaměstnanosti z února se v březnu zastavil a přešel do mírného růstu. Očekávání slabého růstu investičních výdajů bylo v březnu následováno očekáváním jejich slabšího poklesu. 
 
Hodnocení: Zpráva je méně slabá, než se čekalo. Převládá stále hodnocení výrazné recese ekonomické aktivity. Zpráva tak víceméně potvrzuje údaje regionu New York, když podle tamních firem hodnocení recese ekonomické aktivity v březnu bylo ještě četnější, než v únoru na druhou stranu na podobné úrovni jako nyní dle firem regionu Philadelphia. Navíc průmyslové firmy regionu New York zlepšily svůj výhled v březnu ve srovnání s únorem a čekají ve druhém pololetí silný růst ekonomické aktivity. Zprávy tak stále potvrzují značnou recesi ekonomické aktivity a současně obnovení ekonomického růstu ve druhém pololetí.
 
Dopad na finanční trhy: Zpráva je momentálně příznivější pro akcie a dolar a nepříznivá pro dluhopisy, celkově je vzhledem k ekonomické slabosti dopad na trhy opačný. Dolar po zprávě mírně k euru ztrácí, index Dow Jones po zprávě zvyšuje zisky o 0,3% na 0,8% d/d.
 
Dopad na výhled monetární politiky: Zprávy jsou v souladu s naším očekáváním, že Fed hlavni úrokovou sazbu sníží na příštím dubnovém zasedání o úrokových sazbách o 25bps kvůli nebezpečí slabšího růstu ekonomiky a napětí finančních trhů. Růst ekonomiky je tažen dolů obdobím vysokých úrokových sazeb, drahými energiemi, recesí trhu domů a zpřísněním úvěrových podmínek, navíc inflační výhled je příznivý, když rezervy trhu práce doplňuje nízký růst mezd, solidní růst produktivity práce a nízký růst jednotkových pracovních nákladů a také slabší růst ekonomiky.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.