Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

USA – index nevyřešených prodejů domů v listopadu klesl o 4,0pct

06.01.2009 | 17:20 0 Komentářů

Index podepsaných ale dosud neuzavřených smluv (PHSI) na nákup jednogeneračních domů USA se v listopadu nečekaně propadl o 4,0% na rekordní minimum 82,3bodů z revidované hodnoty 85,7 v říjnu, uvedla zpráva Celonárodního sdružení realitních kanceláří (NAR). Ve stejném období před rokem dosoahoval PHSI v době hypoteční krize 86,9bodů což je meziroční pokles o 5,3%. V březnu letošního roku indikátor klesl na minimum 83 bodů.

Hlavní ekonom NAR Lawrence Yun uvedl že pokles byl nevyhnutelný kvůli přetrvávajícím ekonomickým potížím, nárůstu lidí bez práce a zhoršené spotřebitelské důvěře. Je třeba nutně schválit stimulační plán který poskytne úlevy všem zájemcům o nákup nemovitostí. Pokud ho Kongres schválí mohl by stabilizovat ceny nemovitostí, snižovat počty exekucí a položit základy hospodářského zotavení v USA. Nejnižší úrokové sazby hypoték za 50 let za prosince ale současná data nereflektovaly.

Průměrné ekonomické odhady čekaly v listopadu 88,0bodů a pokles z předběžné hodnoty 88,9. Hodnota 100 znamená aktivitu podepsaných smluv v lednu 2004. Statistika nevyřešených prodejů domů je klíčový indikátor budoucí aktivity bytového trhu který odráží vzorek 20% transakcí prodejů existujích domů v USA. NAR je největší obchodní asociace USA zahrnující asi 1,3mil členů v realitním sektoru. PHSI začal monitorovat v roce 2001.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.