Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

USA – Index nákupních manažerů Chicaga v srpnu nečekaně výrazně vzrostl

29.08.2008 | 19:42 0 Komentářů

 
Index nákupních manažerů průmyslu Chicaga (08 2008)
Skutečnost: 49,6
Očekávání:  50,0 (Bloomberg, Reuters)
Předchozí:    50,8
Rozbor: Slabý růst ekonomické aktivity regionu se měl dle očekávání zastavit, místo toho došlo k jeho výrazné akceleraci na silnou úroveň. Ještě více prudce se změnila produkce, její index v srpnu vzrostl na 63,4 ze 49,2 v červenci, červencový mírný pokles střídá její velmi silný růst.  Podobně v srpnu index nových zakázek vzrostl na 60,2 z 53,5 v červenci, srpnový velmi silný růst nových zakázek následuje červencový malý růst. Také objem nevyřízených zakázek v srpnu velmi silně vzrostl poté, kdy v červenci ještě výrazně klesal, příslušný index v srpnu vzrostl na 63,0 ze 45,7 v červenci. Náklady firem rostou stále velmi prudce ale ne tak jako v červenci, jejich index klesl nejvíce od září 2007 na 80,6 z 90,7 v červenci. Index zaměstnanosti v srpnu klesl na 39,2 ze 45,9 v červenci, její pokles se zvýšil na velmi výraznou úroveň.
 
Hodnocení: Zpráva potvrzuje ekonomické oživení, tato zpráva je jedním z prvních signálů, že oživení mohlo být výraznější. Čekáme ve druhé polovině roku a příští rok spíše menší posílení růstu ekonomiky.
 
Dopad na finanční trhy: Zpráva je příznivá pro akcie a dolar, nepříznivá pro dluhopisy.
 
Dopad na výhled monetární politiky: Zpráva je v souladu s naším očekáváním, že Fed hlavní úrokovou sazbu nebude do konce roku měnit, když nebezpečí inflace kompenzuje nebezpečí slabšího růstu ekonomiky. Poslední informace z ekonomiky ale naznačují, že příští změnou hlavní úrokové sazby by mělo být její zvýšení, zřejmě ve druhém pololetí.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.