Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

USA – Fed snížil hlavní úrokovou sazbu o 75bps, naznačil omezení snižování

19.03.2008 | 15:57 0 Komentářů

 
Rozhodnutí Fedu (FOMC) o úrokových sazbách, „Federal Funds Rate Target“
 
Skutečnost: 2,25%
Očekávání:  2,00% (finanční trh), 2,25% (Bloomberg) respektive 2,5% (Reuters, Atlantik FT)
Předchozí:    3,00%
 
Prohlášení FOMC: Poslední informace ukazují, že výhled ekonomické aktivity dále oslabil. Růst spotřebitelských výdajů a trh práce oslabily. Finanční trhy zůstávají ve značném stresu, zpřísnění úvěrových podmínek a prohloubení kontrakce trhu domů pravděpodobně sníží růst ekonomiky v příštích čtvrtletích.
Inflace je zvýšená a některé indikátory inflačních očekávání. Výbor čeká v příštích čtvrtletích snížení inflace s očekáváním  reflexi stabilizace cen energií a  jiných komodit a snížení tlaků na využití kapacit zdrojů. Nicméně nejistota nad inflačním vývojem vzrostla. Bude nezbytné pokračovat v opatrném monitoringu vývoje inflace.
Nynější a předchozí rozhodnutí výboru včetně opatření na posílení tržní likvidity by časem měla podpořit mírný ekonomický růst a omezit nebezpečí pro ekonomickou aktivitu. Nicméně nebezpečí nižšího ekonomického růstu stále trvá. Akce FOMC v kombinaci s těmi dřívějšími by měla časem pomoci podpořit mírný ekonomický růst a omezit nebezpečí pro ekonomický růst.
Výbor včas jak bude třeba zasáhne k podpoře udržitelného růstu a stabilních cen. Diskontní úroková sazba byla také snížena o 75bps na 2,5%
Pro rozhodnutí akce monetární politiky hlasovali:  Ben Bernanke, šéf Fedu; Timothy Geithner, viceguvernér; Donald Kohn; Randall Kroszner; Frederic Mishkin; Sandra Pianalto; Gary Stern; a Kevin Warsh, proti hlasovali Charles Plosser  a Richard Fisher, kteří  nechtěli úrokové sazby měnit.
 
Hodnocení: Proti rozhodnutí zvedly ruku dva členové FOMC, poměr hlasování tak byl 8/2, ve srovnání s předchozím zasedáním 30.01, kdy Fed snížil hlavní úrokovou sazbu o 50bps a kdy byl hlasovací poměr 9/1 změnil názor Charles Plosser. Ukazuje to určitý vzestup rezistence uvnitř Federálních rezerv vůči další redukci úrokových sazeb. Fed na neplánovaném zasedání o úrokových sazbách 21.01. snížil hlavní úrokovou sazbu o 75bps a se zasedáním 30.01. a v řadě vystoupení šéfa Fedu Bernankeho v kongresu naznačil, že redukce hlavní úrokové sazby bude více graduálnější s odůvodněním na očekávané posílení růstu ekonomiky a inflační nebezpečí. To že se nakonec rozhodl opět agresivně hlavní úrokovou sazbu snížit může být zdůvodněno jednak dalším oslabením projekcí růstu HDP (Fed nově zmínil oslabení výhledu růstu ekonomiky a oslabení růstu spotřeby domácností), jednak i obnovením tlaku na finančních trzích a některých finančních institucí. To dokládá tíživost situace, kdy Fed sám nově akcentuje inflační nebezpečí, což lze považovat za nejvýznamnější změnu v prohlášení a ve spojení s upozorněním na účinky předchozích úrokových redukcí také za důkaz, že další razantní snížení úrokové sazby bylo spíše vyjímečné. Navíc Fedu se krátí prostor pro výrazné snižování úrokových sazeb
Čekáme, že Fed sníží hlavní úrokovou sazbu na dubnovém zasedání o úrokových sazbách o 25bps kvůli nebezpečí nižšího růstu ekonomiky, když inflační výhled je stále příznivý s některými inflačními riziky. Všech 16 dotázaných ekonomů dle Reuters čeká snížení hlavní úrokové sazby také v dubnu, 10 z nich o 50bps a 6 o 25bps, v červnu čeká další redukci hlavní úrokové sazby 8 ekonomů (2 o 50bps a 6 o 25bps) 7 oslovených již změnu nečeká. Ukončení cyklu snižování úrokových sazeb se čeká do června (nejčastěji již na příštím zasedání v dubnu), část ekonomů čeká graduální snižování v průběhu roku nebo dokonce ještě příští rok. Mediánová cílová hlavní úroková sazba se čeká na úrovni 1,625% (dle předešlého průzkumu 2,00%).
 
Dopad na finanční trhy: Razantní snížení úrokových sazeb má pomoci finančním trhům, ekonomice byť Fed poněkud riskuje inflační vývoj. Proto hodnotíme rozhodnutí jako správné a příznivé pro finanční trhy.
Akciový trh: Hlavní akciové indexy po zprávě navýšily své posilování prvotně generované méně špatnými výsledky Goldman Sachs a Lehman Brothers. Nicméně ekonomika čelí řadě rizik: Je výčet problémů finančních institucí konečný? Dokáže se růst ekonomiky vzpamatovat už v příštích čtvrtletích jak čeká Fed a my? Ustane konečně silný růst cen energií, potravin a zastaví se slábnutí dolaru? A nedojde k přenosu těchto inflačních tlaků? A pokud ne, jak moc to zatíží zisky firem? Jak velký bude účinek monetárního a fiskálního stimulu a kdy nastane? Ač čekáme spíše optimističtější vývoj, v daném prostředí je oživení akciových trhů v nejbližších měsících nepravděpodobné, hrozí další poklesy.
Devizový trh: Dolar po zprávě výrazně posílil, během středy se posílení ztenčilo. Víceméně platí hodnocení pro ekonomiku. Při velké nejistotě a slabosti americké ekonomiky a razantnímu snižování úrokových sazeb Fedem je nepravděpodobný brzký obrat dlouhodobého trendu, když ekonomika Eurozóny zatím stále statečně odolává slabosti amerického hospodářství, ECB zatím sebejistě akcentuje spíše nebezpečí inflace, než slabšího růstu ekonomiky  očekávané snižování eurových úrokových sazeb se dále odkládá. A hlavně světové společenství dosud nevyvinulo významnější tlak na finanční trhy ke změně a k zastavení slabosti dolaru a sílení eura. Na druhou stranu spíše věříme, že je jen otázkou příštích měsících případně nejbližších čtvrtletí, kdy dojde jednak k oživení růstu americké ekonomiky, redukce snižování úrokových sazeb dolaru, jednak k většímu oslabení růstu ekonomiky Eurozóny, snižování úrokových sazeb ECB, případně i většího tlaku G7 proti dlouhodobému trendu USD/EUR. Do té doby však hrozí oslabení dolaru k 1,6-1,62 USD/EUR, tedy k mezím jež stanovujeme jako nové minimální cíle. Pro příští 2 čtvrtletí čekáme obchodování v pásmu 1,5-1,62 s tendencí slábnutí dlouhodobého trendu. I tak euro letos zůstane velmi silné v průměru 1,5-1,55 USD/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.