Středa 01. dubna. Svátek má Hugo.

USA – Fed bude nakupovat vládní dluhopisy a zvýší nákupy ostatních cenných papírů

19.03.2009 | 12:18 0 Komentářů

Fed na včerejším zasedání podle očekávání rozhodl ponechat úrokové sazby beze změny na úrovní 0,00-0,25%. Ovšem klíčovou událostí, bylo jednomyslné rozhodnutí, že Fed použije "všechny dostupné nástroje k zajištění ekonomického oživení". Americká centrální banka rozhodla, že zvýší nákupy MBS (mortgage-backed securities, cenné papíry kryté hypotékou) z 500 mld. USD na 1250 mld.. Současně zdvojnásobí odkupy dluhopisů hypotéčních agentur (Fannie Mae, Freddie Mac) na 200 mld. dolarů. Posledním krokem jsou dříve avizované odkupy dlouhodobých státních dluhopisů v objemu 300 mld. dolarů.
Tento týden Fed rozjíždí nový výdajový program (Term Asset-Backed Securities Loan Facility) v objemu 1 bilion dolarů, který má podpořit úvěrování domácností a malých podniků. V prohlášeni Fed ovšem naznačil, že celkový objem prostředků tohoto programu mohou být ještě dodatečně zvýšeny.
Všechny zmíněné programy na odkup cenných papírů mají jeden cíl. Co nejvíce podpořit úvěrování domácností a firem a stabilizovat přeneseně trh nemovitostí. Kromě přímé podpory úvěrování se americká centrální banka snaží podpořit úvěrový kanál i sražením dlouhodobých sazeb na co nejnižší úroveň.
Včerejší rozhodnutí ukazuje, že Fed je připraven dostát svým slovům a použije veškeré dostupné nástroje na stimulaci ekonomiky. Oznámený program znamená nárůst bilanční sumy Fedu o dalších 1,2 bilionu dolarů, což odpovídá asi 8% HDP. Bilanci suma se zvýší na 3,0 biliony dolarů a vůči loňskému srpnu se ztrojnásobí. Nárůst rozsahu monetárního stimulu Fedu ve stále větší míře vznáší otázky, jak bude Fed ukončovat svoje aktivity, tzv. exit strategy. Především jak bude postupovat při nárůstu inflačních rizik, která budou vyžadovat utažení měnové politiky. Tyto obavy se přeneseně projevují zvýšenou poptávkou po zlatě a drahých kovech.
Americké akcie přijaly rozhodnutí Fedu velmi pozitivně a okamžitě vzrostly o více jak 2%. Výnos 10letých dluhopisů propadl o 45 bps. na 2,50%, což je nejvyšší denní propad o roku 1962. Kurz dolaru propad o 3% na 3měsíční minimum 1,35 USD/EUR. Prudký růst přes 6% zaznamenalo zlato na 940 dolarů za unci.

Tweet 20
Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.