Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

USA dnes příjemně překvapily

17.01.2013 | 15:30 0 Komentářů

Počet lidí v USA žádajících o podporu ubylo

Skvělá zpráva přišla dnes z amerického trhu práce. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl minulý týden na 5leté minimum, a to na 335 000. Za týden tak ubylo 37 000 žadatelů o práci. Ekonomové se však shodují, že dnešní propad ještě neznamená změnu trendu, protože trh práce bývá v tomto ročním období velmi volatilní. 4týdenní pohyblivý průměr počtu nových žádostí klesl o 6 750 na 359 250. Počet lidí, kteří dlouhodobě pobírají podporu v nezaměstnanosti se ale zvýšil, a to o 87 000 na 3,21 milionu.

Míra nezaměstnanosti zůstává v USA na 7,8 procentech. Amerika se teď musí soustředit na tvorbu nových pracovních míst a snížení nezaměstnanosti. V tom by ji měla pomoci centrální banka (FED), která zachovává úrokovou sazbu na 0,25 procentech a nakupuje státní a hypotéční dluhopisy v hodnotě 85 miliard dolarů měsíčně.

Američané mají zájem o nové domovy

Počet nově započatých staveb rostl v prosinci nejrychleji za poslední 4 roky. Ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že meziměsíčně vzrostly započaté stavby o 12,1 procenta a meziročně se tak počet nových staveb vyšplhal k 954 000.

Data o nových stavbách bývají velmi volatilní a často jsou později revidována. Zvýšenou poptávku zaznamenaly hlavně vícegenerační stavby, o které vstoupl zájem o 20,3 procenta. V letošním roce se očekává další posilování stavebního sektoru, což by mělo pomoci ekonomice v růstu.

Eurodolar se dostal z konsolidačního pásma a vyrazil směrem vzhůru. Dále však přetrvává na trhu nejistota, jakým směrem se vydat. Zareaguje-li eurodolar na dobré zprávy z USA, tak se pravděpodobně podíváme zpět k Fibonacciho hladině 23,6.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.