Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

USA: Akciové indexy v zámoří se drží v kladném teritoriu

29.05.2012 | 20:00 0 Komentářů

Americké indexy udržují přibližně půlprocentní zisky i navzdory novým letošním minimům EUR vůči americké měně v návaznosti na nejistotu ve španělském bankovním sektoru. Naopak poslední volební průzkumy signalizující růst kladných bodů „proevropským“ stranám na trhy působí pozitivně, stejně tak povzbudivá data z trhu nemovitostí (byť zaostala za očekáváními) zastínila slabší údaj o spotřebitelské důvěře.

Právě zlepšování kondice US trhu nemovitostí je pokládáno za jeden z klíčových kamenů pro udržitelnost ekonomického oživení v zámoří. Přestože nemovitostní S&P/Case-Shiller US Home price index nadále vykazuje klesající hodnoty, tempo zpomalení je nejnižší za posledních 18 měsíců.

Ze zajímavých pohybů dnes zmiňme růst uhelného sektoru (sektorové ETF – KOL +3,1%) po zvýšeném doporučení ze strany Goldman Sachs, preferující největšího US producenta Peabody Energy (BTU +4,6%). Odvětví utrpělo v uplynulých měsících značné ztráty v návaznosti na bezprecedentní pád „konkurečního" plynu v úvodu dubna (pod $2/MMBTU). Řada uhelných společností tak otestovala mnohaletá minima. Ceny plynu od svého dna nicméně zpevnily o 30%, dávající uhelným titulům naději na více než 1-denní růstovou záležitost, v hledáčku investora by tak neměly chybět.

Naopak akcie „zatraceného" Facebooku (FB) opustily pásmo $30 a se ztrátou 9% již atakují dolní hranici původního upisovacího pásma 28 USD! Opční obchody u Facebooku dnes započaly, sázky na pokles vysoké. Přestože titul zcela jistě neztratí punc zajímavého titulu pro krátkodobé obchodníky, investoři hledající smysluplné valuace by měli hledat jinde – viz nedávno vzpomínaná konzervativně oceněná internetová společnost Google (GOOG).

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.