Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

US energetický sektor pomalu najíždí do provozu

03.09.2008 | 18:56 0 Komentářů

Hurikán Gustav způsobil podle předběžných údajů Risk Management Solutions pojistné škody za $4 až $10miliard dolarů. Podniky vyčílily škody na zařízení ropných plošin a ušlý zisk ve výši od $1 do $3 miliard. Majetkové škody domácností a podniků na pobřeží byly vyčísleny od $3 do $7miliard. Data nezahrnují opuštěný a zapavený New Orleans.

Úterní zprávy poslaly okamžitě ceny americké lehké ropy v NewYorku téměř volným pádem dolů. Říjnový kontrakt ztratil $5,75 a uzavíral na $109,71 za barel, zemní plyn zlevnil o 68centů, 8,6% na $7,26 za BTU.

V úterý se ministři vlády poprvé seznámili se situací z letadla a byli překvapeni že bouře ropnou infrastrukturu ušetřila. Téměř po celý den byla celá produkční kapacita ropy Mexického zálivu mimo provoz včetně 13 rafinerií na pobřeží s denní m výkonem 2,5 mil b/d nebo-li 14% celkové kapacity očišťování USA. Přinejmenším 5 z nich bylo ještě bez elektrické energie.

Jižní Luisiana zůstala bez elektřiny, uzavřen zůstal i přístav a ropovod. Podle úřadu MMS který reguluje ropný a plynárenský průmysl v USA byla situace po úderu hurikánu Gustav velmi dobrá. Lety helikoptér mohly podrobně odhalit škody na zařízení i na potrubí které doručuje ropu a plyn z plošin ke břehu.

Podle Minerals Management Service byla cekově uzavřena produkce ropy a z 95% produkce zemního plynu v Mexickém zálivu a evakuováni pracovníci 632 z celkových 717 obsazených ropných plošin a 110 vrtných věží v zálivu.Prezident Bush povolil čerpání ropných rezerv aby předešel možné krizi v dodávce paliv poté co Citco Corp požádala o půjčku 250 tis barelů. Klíčový producent Shell Oil by chtěl ještě tento týdne dopravit své zaměstnance zpět na svá zařízení.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.