Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

US akciové trhy zažívají nejsilnější rally od října. Indexy zavírají na nových maximech

18.12.2013 | 22:23 0 Komentářů

FED oznámil snížení QE o 10 mld. USD avšak hodlá ponechat sazby na historicky nízkých úrovních po delší dobu.

US akciové trhy si připsaly nejsilnější rally od 10. října, kdy index S&P 500 přidal 2,2%. Investoři tak reagují na překvapivé oznámení FED, že hodlá snížit svůj program QE o 10 mld. USD na 75 mld. USD (o 5 mld. USD omezí nákupy US dluhopisů i hypotéčních CP). Vedle toho však FED uvedl, že ponechá sazby na historicky nízkých úrovních po delší dobu a ke změně nedojde dříve než klesne nezaměstnanost pod novou hranici (ze září) 6,5% a zároveň se inflace nezačne přibližovat k cíli FEDU 2%. Akciové trhy na tyto informace reagovaly pozitivně, což může vysvětlovat fakt, že snížení QE o 10 mld. USD nevidí jako závažný problém a oddálení utahování měnové politiky skrze sazby naopak jako pozitivní signál pro riziková aktiva. Ben Bernanke oznámil, že další tapering se bude odvíjet od toho jaká data budou chodit z ekonomiky, přičemž se počítá s pozvolným tempem omezování QE (což, lze interpretovat tak, že nás v roce 2014 čeká podobný objem snižování jako dnes), což by znamelo ukončení programu QE až někdy ve druhé polovině příštího roku.

Indexy tak během projevu Bernankeho ještě více akcelerovaly své zisky a pokračovaly tak i po ukončení posledního projevu Bernankeho v čele FEDu. Seanci pak indexy zakončily na nových historických maximech, když index S&P 500 zavřel na 1 810,65b. (+1,66%) a DJIA 16 167,97b. (+1,8%). Přestože US dluhopisy spolu s komoditami a US dolarem hledali zpočátku směr jakým se po rozhodnutí FEDu vydat, nakonec převládl racionální názor, že omezení QE je pozitivní pro US dolar, který tak vůči euru posílil až pod 1,37 USD, zatímco US dluhopisy ztrácely (výnos vystoupal na 2,9%) a cena zlata klesá pod 1 220 USD / oz.

Akcie jak již bylo zmíněno reagovaly pozitivně, čehož dokázaly využít především sektor zdravotnictví (+2,4%) a banky (2,24%). Nejméně rostly akcie technologií, když je brzdily výprodeje na akciích Apple. I ten však dokázal umazat část ztrát, když jeden okamžik se obchodoval až pod hranicí 540 USD (close 550,8 USD -0,8%). K výprodejům se přidaly i akcie Micron Technology (21,81 USD -4,8%) v reakci na zprávu, že konkurent Hynix hodlá postavit novou továrnu na výrobu DRAM pamětí.Silnou rally zažily akcie stavebních společností (ITB +3,7%, DHI +6,4%) , kterým pomohly čísla z realitního trhu (zahájené stavby domů vzrostly nejvíce od února 2008) i lepší výsledky firmy Lennar (37,43 USD +6,3%).

Chádí El-Moussawi, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.