Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

US akciové trhy pokračují ve spanilé jízdě, Fed vytváří podhoubí pro další růst

13.09.2012 | 21:00 0 Komentářů

Americké akciové indexy znásobují zisky po oznámení 3.kola kvantitativního uvolňování (QE3) – a narozdíl od předchozích opatření – bez časového i objemového limitu, pouze se stanovením dodatečného nákup hypotečních dluhopisů v objemu 40 mld USD / měsíc. Navíc prohlášení okořeněné nastíněním možného použití dalšího arsenálu v podobě nákupu i jiných aktiv či využití dalších nestandardních nástrojů tak investory „nutí" do dlouhých pozic (či uzavírání krátkých). Fed později též zvýšil odhad růstu HDP pro ’13 z 2.2 – 2.8% na 2.5 – 3%, pro ’14 pak z 3 – 3.5% na 3 – 3.8%, současně ale mírně revidoval odhad inflace směrem vzhůru pro následující roky.

Hlavní indexy si připisují přibližně 1,5%, širší index S&P500 tak poskočil na hladinu 1460b., tj. na nejvyšší úroveň od ledna 2008. Posilují všechny dílčí sektory, logicky se nejvíce daří komoditním producentům (+3%) a finančnímu sektoru (+2,4%), naopak defenzivní odvětví (telekomunikace, zdravotnictví..) zpevňují jen cca o 1%.

Drahé kovy zaznamenávají též skokový růst, zlato posiluje o 2% na 1766 USD / unci, stříbro pak sílí o 3,7%. Ropa se se ziskem 1% posouvá na 98 USD / barel.

Přestože přijatá opatření lze posuzovat ve vztahu k pozitivním dopadům na reálnou ekonomiku s pochybnostmi, pro investory je to znamení zařazení vyššího rychlostního stupně -dnešní rally nebude mít jepičí život!

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.