Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Česká národní banka ponechala na dnešním zasedání úrokové sazby beze změny tak jak jsme čekali my i valná většina trhu. Klíčová dvoutýdenní reposazba setrvává na 2,0 %. Existovala malá šance na zvýšení sazeb, ale ta se nenaplnila.

Bližší informace poskytne až tisková konference ve 14:15.

Dle našeho názoru ekonomika zjevně zpomaluje, mezera výstupu se zavřela a v příštím roce bude negativní. Inflace nyní bude až do února na vyšších úrovních, a poté pravděpodobně začne klesat. S výší inflace pro nejbližší měsíce už ČNB neudělá prakticky nic. Nárůstu inflačních očekávání v současné situaci brzdící ekonomiky a nedostatku inflace v zahraničí se neobáváme. Vnější nejistoty sice klesly, ale stále zůstávají markantní. Paradoxní jistotou se stalo, že brexit bude. Nicméně jeho dopady jsou v tuto chvíli stále velmi nejisté. A v obchodních válkách jsme toho za poslední dva roky slyšeli tolik, že opatrnost je stále na místě.

Naše prognóza navíc počítá s větším slábnutím zahraniční i domácí ekonomiky v příštím roce, což v našich odhadech vede k uvolnění měnových podmínek přes kurz. V příštím roce tak nadále v hlavním scénáři počítáme se stabilitou hlavní úrokové sazby ČNB.

MICHAL BROŽKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.