Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Upřesnění výroku mluvčího maďarského premiéra k hrozbě neschopnosti splácet závazky

04.06.2010 | 18:59 0 Komentářů

Agentury Bloomberg a Reuters dnes informovaly o výroku mluvčího maďarského premiéra Petra Szijjarto, který údajně řekl, že hrozba neschopnosti splácet finanční závazky není přehnaná a že v dohledné době se neplánují žádné fiskální restrikce, a také, že vláda se nevzdá slíbeného snižování daní.  Náš maďarský partner Concorde Securities přináší citaci tak jak se objevila ve zprávě agentury Reuters, ve které se mluvčí snaží obhájit včerejší vyjádření místopředsedy vládnoucí strany Fidesz:
 
"O neschopnosti splácet mluvil premiér bývalé socialistické vlády Ferenc Gyurcsany. Před půldruhým rokem hodně hlasitě řekl, že Maďarsko se přiblížilo situaci, kdy nebude schopno splácet své závazky ? a pak byl pyšný na to, že je to pouze on, kdo může Maďarsko zachránit, a to tak, že stát si vezme půjčku od Mezinárodního měnového fondu.“
"Z tohoto hlediska se domnívám, že (včerejší vyjádření) nebylo vůbec přehnané“.  
"Předchozí maďarská vláda falšovala údaje. Také v Řecku vláda falšovala údaje. V Řecku nastal okamžik pravdy. V Maďarsku taková situace ještě nenastala“, dodal Szijjarto. 
"To je přesně to, čeho se chceme vyvarovat, stávající vláda se chce vyvarovat cesty, kterou se dalo Řecko. Když jsme si uvědomili, jaká je skutečnost, nebudeme váhat jednat“, řekl Szijjarto.
 
Dle našeho maďarského partnera toto vyjádření naznačuje, že vláda nemá v úmyslu nechat fiskální vývoj svému osudu a chystá se provést nezbytné kroky. Nicméně mluvčí přímo nevyjádřil, že se vláda zavazuje k fiskální disciplíně, a tím došlo k nedorozumění. Concorde Securities očekává, že vláda během víkendu nabídne vysvětlení a představí podrobnější kroky, přičemž přísnost těchto opatření by se mohla negativně projevit na maďarském forintu a na postoji k maďarským aktivům.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.