Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Unipetrol: Finanční ředitel preferuje zpětný odkup před výplatou dividend

15.05.2008 | 17:47 0 Komentářů

Dle zpráv z tiskové konference k výsledkům Unipetrolu za 1Q08 dává Unipetrol při rozdělení zisku za rok 2007 přednost odkupu vlastních akcií před výplatou dividendy. Finanční ředitel Ostrowski řekl, že preferuje zpětný odkup vlastních akcií v objemu 2-5 % základního kapitálu. V případě, že tento návrh bude schválen valnou hromadou, Ostrowski očekává začátek odkupu v 3. čtvrtletí tohoto roku. Odkup vlastních akcií je jednou z cest, co může Unipetrol dělat s finančními prostředky, které má k dispozici (z prodeje Kaučuku a Spolany v roce 2007). Doposud se totiž Unipetrolu nepodařilo realizovat žádnou akvizici v klíčové oblasti svého rozvoje (petrochemie) a dle našeho názoru bude Unipetrol ve střední Evropě těžko hledat ke koupi vhodné aktivum. Pravděpodobnost odkupu je tak vysoká, Unipetrol navíc dividendy nevyplácí. Unipetrol má navíc možnost financovat odkup vlastních akcií dluhem, protože zadluženost Unipetrolu je neefektivně malá (úročený dluh k vlastnímu jmění pouze 0,07 v 1Q08).

Odkup 2-5 % vlastních akcií by Unipetrol přišel (při dnešní ceně akcie 259 Kč) na 0,94 – 2,35 mld. Kč. Poměr úročeného dluhu a vlastního kapitálu by tak vzrostl zhruba na 0,12 (při financování odkupu celých 5 % dluhem). Obvyklé poměry u konkurence jsou přitom vyšší (celý D/E má konkurence 0,5, Unipetrol pouze 0,33.).

Unipetrol by zřejmě nakoupené akcie zrušil. Po případném zrušení odkoupených akcií (celých 5 %) by potom akciový podíl majoritního vlastníka (PKN Orlen), který nyní drží 63 % akcií, vzrostl na 66,3 %.

Akcie Unipetrolu na zprávy o zvažovaném odkupu vlastních akcií zareagovaly pozitivně a obchodují se za 259 Kč (-2,4 % d/d). Důvodem poklesu jsou horší než očekávané výsledky za 1Q08.

Unipetrol na tiskové konferenci také uvedl, že v dalších čtvrtletích tohoto roku budou výsledky ovlivněny nepříznivými makroekonomickými podmínkami (vysoké ceny ropy a silná koruna). Generální ředitel Francois Vleugels nicméně řekl, že společnost i přes nepříznivé prostředí potvrzuje své letošní cíle (EBIT 4,8 mil. Kč). Lepší výkonnost lze očekávat od segmentu maloobchodního prodeje (Benzina). Rafinérské a petrochemické marže budou dle našeho názoru stále pod tlakem, kvůli vyšším cenám ropy.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.