Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Unipetrol čelí žalobě minoritních akcionářů, management podle nich společnost poškozuje

06.10.2016 | 10:43 0 Komentářů

Unipetrol, česká rafinérská a petrochemická skupina, čelí žalobě minoritních akcionářů Paulinino a Entris ovládaných skupinou J&T. Vedení jmenované majoritním akcionářem PKN Orlen podle nich českou společnost poškozuje.

Minoritní akcionáři požadují uspořádání mimořádné valné hromady, na které by měl management vysvětlit nákup ztrátové neratovické chemičky Spolana, dividendovou politiku, prodej společnosti Paramo Asfalt a detaily pojištění škod.

Mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda uvedl, že představenstvo společnosti dospělo k závěru, že tato žádost nezakládá povinnost valnou hromadu svolat. Podle jeho slov nákup Spolany nebyl pro Unipetrol nevýhodný. „Makroprostředí pro podnikání Spolany se v poslední době zlepšilo. Můžeme říci, že Spolana by byla v roce 2015 v černých číslech, nebýt výpadku standardních dodávek etylenu kvůli neplánované odstávce etylenové jednotky v Unipetrolu v srpnu 2015,“ uvedl Duda pro tisk.

Podle minoritních akcionářů je však koupě Spolany značně nevýhodná. Unipetrol Spolanu před lety prodal, letos v létě ji od Anwilu z polské skupiny PKN Orlen odkoupil za milion eur. Chemička však v posledních letech vykazovala ztrátu, je podinvestovaná a technologicky zastaralá. Podle minoritních akcionářů tak PKN Orlen prodejem Spolany přenesl část problému na Unipetrol, ve kterém drží pouze 63 %.

Podle tisku v poslední době sílí spekulace, že se o Unipetrol zajímá čínská skupina CEFC. Podle některých akcionářů tak může být nákup Spolany součástí hry o cenu jeho akcií.

Akcie Unipetrol dnes oslabují o 0,4 % na 177,3 Kč.

Zdroj: MF Dnes

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.