Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Unilever s nejistým výhledem na rok 2012

02.02.2012 | 11:23 0 Komentářů

Unilever (UN), druhý největší světový výrobce spotřebního zboží, dnes reportoval výsledky za 4. čtvrtletí a přidal výhled na rok 2012.

Růst tržeb očištěných o akvizice a fluktuace měnových kurzů minul očekávání, když tržby ve 4. kvartálu rostly o 6,6 % při očekávání 6,8 %. Objem prodaného zboží rostl o 0,1 % při nárůstu cen o 6,5%.

Pro Unilever to byl velmi těžký rok, kdy firma čelila rostoucím cenám komodit, což se projevilo ve vyšších cenách zboží. Není tedy překvapením, že objemy prodeje výrazně nerostly, přesto je to pro trh jisté zklamání. Slabší tržby ze zadlužené Evropy a USA velmi slušně vykompenzovaly rozvojové trhy v Asii, Africe a Latinské Americe.

Unilever očekává, že rok 2012 nebude o moc lehčí a velký vliv na výsledky společnosti bude mít vnější markoekonomické prostředí. Přestože počítá s růstem cen komodit o 5 %, k dalšímu růstu cen by dojít nemělo, jelikož se společnost bude snažit udržet své stávající zákazníky. Na propagaci společnost vynaložila v minulém roce náklady ve výši 6 mld. EUR, které by měly v tomto roce dále růst.

Akcie společnosti Unilever odepisují 3,12% na 32,94 USD ze včerejší uzavírací ceny 34 USD.

Zdroj: Bloomberg, Marketwatch

Áron Berezkin
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.