Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Udrží se EUR/USD nad 1,35?

30.01.2013 | 15:22 0 Komentářů

Evropská komise dnes zveřejnila index ekonomické nálady v eurozóně, který se dočkal výrazného posílení a předčil opatrnější odhady analytiků. Lednová ekonomická nálada vzrostla v meziměsíčním měření o 1,4 bodu na 89,2 bodu. Analytici očekávali růst na 88,2 bodu. Index se tak drží v tříměsíčním růstovém trendu a indikuje zlepšující se vyhlídky eurozóny.

Index podnikatelského klimatu se rovněž pomalu dostává z nejhoršího. V prosinci byl na úrovni -1,11 bodu a podle dnešních dat se v lednu nálada mírně zlepšila na -1,09 bodu. Podnikatelské klima tak pokračuje v růstovém trendu a zlepšuje se již třetí měsíc po sobě. Pozitivní nálada v eurozóně tak roste hlavně příznivým zprávám z Německa. Spotřebitelé se podle Evropské komise také cítí výrazně lépe a očekávají zlepšení své finanční situace společně se sníženou nezaměstnaností. HDP eurozóny se ve 3. kvartále 2012 propadlo o 0,1 procenta a ekonomika znovu upadla do recese (dva kontrakční kvartály za sebou). Eurozóna teď musí zabojovat, aby první letošní rok byl výrazně lepší a ekonomika se dočkala růstu.

Španělská ekonomika se potápí hlouběji do recese. Dnešní výsledek HDP za poslední kvartál v roce 2012 ukázal, že škrty v rozpočtu a vysoká nezaměstnanost jsou hlavním nepřítelem Španělů. Čtvrtá největší ekonomika eurozóny se v mezikvartálním měření propadla o 0,7 procenta. Tempo propadu se tak v posledních 3 měsících roku 2012 téměř zdvojnásobilo.

Španělská ekonomika se do recese dostala v roce 2011 v důsledku prasknutí nemovitostní bubliny. Jižané se nedokážou vypořádat s vládními úspornými balíčky a vysokou nezaměstnaností (26 procent). Vláda očekává zlepšení v tomto roce a ráda by se dočkala růstu ekonomiky v závěru roku, to však ekonomové považují za příliš optimistické. Poslední kvartál v roce 2012 ve srovnání s posledním kvartálem 2011 zažil zhoršení o 1,8 procenta. Celkově si HDP v roce 2012 pohoršilo o 1,37 procenta ve srovnání s rokem 2011.

Trh práce zažívá v USA v posledních týdnech významný růst. Dnešní výkaz národní zaměstnanosti (ADP Non-Farm Employment Change), který měří meziměsíční změnu počtu zaměstnaných Američanů mimo zemědělský a státní sektor přinesl v lednu 192 000 nových pracovních míst. Ekonomové očekávali, že po silném prosinci (215 000 nových pracovních míst) nedokáže soukromý sektor vytvořit více než 164 000 míst a dnešní výsledek je tak příjemným překvapením.

Americké HDP se v posledním kvartále 2012 dočkalo kontrakce ve výši 0,1 procenta. Jde o nečekané zhoršení, jelikož většinový konsensus ekonomů předpokládal 1,1 procentní růst. Jde tak o první kontrakci od recese z let 2007-2009. Poslední kvartál roku 2012 si pohoršil ve srovnání se 4. kvartálem roku 2011 o 0,1 procenta. Dnešní špatný výsledek vyslal urgentní signál politikům k vyřešení sporů ohledně státního rozpočtu. V politicky výhodné pozici se ocitne americká centrální banka (FED), která bude pokračovat v časově neomezeném nakupování dluhopisů za 85 miliard dolarů měsíčně. Ekonomové přepokládají, že ke snížení nezaměstnanosti bude zapotřebí alespoň 3 procentní růst ekonomiky.

Eurodolar dnes překonal rezistenci 1,35 společně s Fibonacciho hladinou 50 z týdenního grafu. Silný býčí trend tak zatím pokračuje. Nejbližší rezistencí je momentálně cena 1,36. Před proražením této hladiny lze očekávat konsolidaci, jako tomu bylo v případě prorážení hladin 1,34 a 1,35. Signál pro dlouho pozici by tak mohl přijít znovu u hladiny 1,35.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.