Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Údaje o vývoji cen středoevropské měny neovlivnily

Středoevropské měny dnes mírně oslabovaly. Dnešní kalendář mnoho důvodů k výraznějším změnám neposkytl. Průmyslové ceny v ČR dle nově zveřejněných dat vykázaly v srpnu růst desetinu nad odhady, ale naopak zemědělské ceny vykázaly výrazný pokles. Blíže viz zde http://bit.ly/2kNfH22. Spotřebitelské ceny v Polsku v srpnu v souladu s odhady vzrostly meziměsíčně o 0,2 %. Meziroční míra inflace setrvala beze změny na 2,2 %, když trh čekal mírné zpomalení.

Newyorský Fed index výrobní aktivity v září klesl pod odhady, ale udržel se v mírném plusu. Složka očekávaných investic se snížila na nejnižší úroveň od roku 2016.

Zítra bude finanční trh sledovat výsledek průmyslová výroby v USA a ZEW index v Německu. V případě průmyslové výroby v USA čekáme po propadu v červenci meziměsíční nárůst o 0,4 % a to díky těžařskému sektoru. Zpracovatelský průmysl by po červencovém propadu rovněž měl vykázat drobný nárůst, ale trendově se výrobní aktivita v USA snižuje. V případě zmiňovaného ZEW indexu očekávaní analytiků odhadujeme malé zlepšení z důvodu toho, že předchozí propad indexu byl přece jen hodně velký, přičemž akciové trhy rostou. Připomeňme, že oči investorů tento týden směřují na středeční výsledek zasedání Fedu.

Michal Brožka, ekonom Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.