Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Týdenní zpráva z finančního trhu: Průmysl v Německu v červnu nepatrně ožil

Průmysl v Německu v červnu nepatrně ožil

Německý průmysl si v červnu mírně oddychl, dynamika továrních objednávek ale nedohonila květnový propad. PMI z Německa i z eurozóny ukazují, že i složka sektoru služeb, která kompozitní index táhla nahoru, slábne. V Česku nás čekají data z průmyslu, který v červnu povolil, kvůli nižší produkci automobilového sektoru.

Německé objednávky v červnu vzrostly

Tento týden bude v hledáčku trhu německý průmysl. Ten v současnosti prožívá těžké období. Po slabých statistikách továrních objednávek v květnu ale předpokládáme opět jejich částečnou korekci nahoru. Přesto slabší průmysl očekáváme i během léta.  Za červnovým růstem průmyslu najdeme zejména oživení výroby energie a stavebnictví. Celkově ale ve druhém čtvrtletí německá průmyslová výroba klesla o 1,3 % mezičtvrtletně.

Český průmysl v červnu poklesl

I přesto, že český průmysl vykázal podle posledních statistik nebývalou odolnost vůči propadu v zahraničí, odhadujeme, že se situace na konci druhého čtvrtletí změnila. Tomu nasvědčuje jak pokles výroby aut, tak i fakt, že červen byl v nevýhodě jednoho pracovního dne oproti loňsku. Naopak maloobchodní tržby se po květnovém propadu opět vrátí k solidnímu růstu. Podporuje je stále solidní důvěra spotřebitelů v ekonomiku, dolů je potáhnou pouze nižší prodeje aut.

Zaostřeno na dnešek

PMI z eurozóny drží v pásmu expanze služby

Červencová statistika kompozitního PMI z eurozóny bude potvrzena i přes mírný nárůst jeho složky ze zpracovatelského průmyslu. Složka služeb, která držela tento předstihový index v pásmu expanze, ale pomalu klesá a s 53,5 body se dostala na svůj dlouhodobý průměr. Kompozitní PMI tak zůstává pod svým dlouhodobým průměrem a indikuje, že ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí roste tempem 0,3% q/q.

Americký trh práce zůstává v dobré kondici

Americký trh práce zůstává v dobré kondici. Počet nových pracovních míst vytvořených v červenci nepřekvapil. Míra participace se o desetinu zvedla nahoru, míra nezaměstnanosti však zůstala nezměněná a stále se nachází poblíž svého 50letého minima. Rovněž růst tržeb ukazuje, že inflační tlaky v ekonomice ještě mají místo pro svou tvorbu. Trh práce tak není důvod, proč by americká centrální banka měla měnit sazby. Ta se v současnosti spíše soustředí na nejistoty plynoucí z obchodních válek a zpomalování globální ekonomiky.

Regionálním měnám se minulý týden moc nevedlo

V pátek proběhlo setkání ČNB s analytiky. Na něm bankovní rada upřesnila, že za největší riziko prognózy považuje růst ekonomiky eurozóny a připustila, že v případě polovičního růstu eurozóny model ČNB naznačuje, že by úrokové sazby mohly jít dolů dříve. Základní prognóza ukazuje na jedno zvýšení sazeb letos a dvojí snížení v příštím roce.  Přesto, že vyznění setkání bylo spíše holubičí, koruna měla tendenci posilovat a páteční obchodování uzavřela na 25,75 CZK/EUR. Přesto byla koruna o 0,7 % slabší než v pondělí.

Polský zlotý od pondělí oslabil o 1 % na 4,300 PLN/EUR, jediný maďarský forint skončil minulý týden tam, kde v pondělí začínal, na 326,5 HUF/EUR. Regionálním měnám nepomohly zprávy okolo obchodních válek, kdy prezident Trump oznámil své odhodlání zavést 10% clo na dovoz čínského zboží ve výši 300 mld. dolarů.

Monika Junicke, ekonom Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.