Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Týdenní souhrn dění na finančních trzích

18.11.2016 | 17:15 0 Komentářů

Finanční trhy v mnoha ohledech protáhly trend, který odstartovaly americké volby předchozí týden. Na jedné straně dál posiloval americký dolar, kterému pomáhal sentiment a také rostoucí přesvědčení, že Fed v prosinci zvedne úrokové sazby. K euru se dolar poprvé od loňského prosince dostal pod hranici 1,06 USD/EUR, ke koši 6 hlavních měn světa se dolar dokonce dostal na 13leté maximum. U dluhopisů pokračoval pozvolný růst výnosů, především výnosy dlouhodobých dluhopisů  v USA jsou nejvýše za poslední rok. Silný dolar a vyšší výnosy u dluhopisů byl mix faktorů, který udržel pod tlakem aktiva v rozvíjejících se trzích (emerging) a také u komodit. Zlato po půlroce kleslo k úrovni 1200 USD. Trh nereagoval na zveřejněné makrozprávy, jako byly ve středu mírně nižší výsledky HDP v Evropě.

Za celý týden americké akciové indexy rostly kolem 1-2 % a jsou na hranici historických maxim. Evropské akcie zůstaly bez větší změny. Pražská burza naopak minulý týden pozvolně ztrácela, index PX v pátek uzavřel na 884 bodech, což je pokles o 1,8 % t/t.

Hlavní událostí na BCPP byl prodej zbývajícího 18% podíl GE v Moneta Money Bank za 81 Kč na akcii. Z dlouhodobějšího pohledu jde o pozitivní zprávu, jelikož riziko nabídky akcií mohlo některé investory odrazovat. V pondělí pak bylo podle očekávání oznámeno, že bude titul ke konci měsíce zařazen do indexu MSCI. Akcie reagovaly na zmíněnou transakci poklesem až na 82 Kč a při velmi vysokých zobchodovaných objemech zakončily týden se ztrátou 2,5 % na úrovni 82,6 Kč. Ještě prudší propad pak předvedla Komerční banka (-5,5 %), která se stala největším propadákem uplynulého týdne. Důvodem může být částečně přesun investorů do akcií Monety.

Oznámené nové složení MSCI indexů bylo naopak pozitivní pro O2 CR, u kterého se dlouho spekulovalo, zda bude z indexu vyřazeno či nikoliv. Titul nakonec v indexu zůstal a akcie zakončila týden s růstem o 5,5 % t/t. Nejvíce rostoucí akcií týdne pak byla CME (+6,6 % t/t). Za růstem nebyla žádná zpráva. V zámoří, kde se akcie primárně obchoduje, byl pohyb minimální, nicméně vzhledem k rychle posilujícímu dolaru vzrostla cena v korunovém vyjádření.

V nadcházejícím bude v Praze pokračovat výsledková sezóna. V úterý oznámí svá čísla za 3Q pojišťovna VIG.  Očekáváme zisk před zdaněním ve výši 94 mil. EUR, což by byl výsledek v souladu s celoročním cílem. Pro management je nyní zásadní přesvědčit investory, že už je nečekají žádné negativní překvapení ve formě „jednorázových“ nákladů. Investory budou zajímat případné komentáře k dopadu rostoucích výnosů státních dluhopisů na budoucí hospodaření společnosti.

Ve čtvrtek reportuje Pegas Nonwovens. Vzhledem k tomu, že se cenová hladina polymerů (základní materiál) téměř nezměnila, čekáme velmi podobné hospodaření jako v předchozích dvou kvartálech tohoto roku. EBITDA by měla dosáhnout 11,1 mil. EUR. Očekáváme, že management společnosti potvrdí celoroční cíl na EBITDA 43-49 mil. EUR (69,2-78,9 % tvoří e9M16).

Z makroekonomického pohledu je nadcházející týden poměrně chudý. Vzhledem ke Dni díkůvzdání bude obchodní týden v USA kratší. Trhy zůstanou zavřeny ve čtvrtek a omezené obchodování bude i v pátek. Z makroekonomických ukazatelů stojí za zmínku úterní prodej stávajících domů v USA (oček. 5,43 mil., předchozí 5,47 mil.). Ve středu budou v Americe následovat prodeje zboží dlouhodobé spotřeby (oček. 1,1 %, předchozí -0,3 %). Netradičně rovněž ve středu budou zveřejněny týdenní data z trhu práce (oček. 248 tis., předchozí 235 tis.). Na samotný závěr týdne se můžeme těšit na prodeje nových domů (oček. 590 tis., předchozí 593 tis.).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.