Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Týdenní souhrn dění na akciových trzích

17.01.2014 | 16:58 0 Komentářů

Uplynulý týden byl ve znamení výsledkové sezóny v USA, které vládly především banky. Výsledky bank můžeme označit spíše za smíšené s tím, že tradičně silná čísla předvedl Goldman Sachs, naopak zklamaly Citigroup a Morgan Stanley. Ostatní banky byly víceméně neutrální. Některé společnosti pak varovaly před horšími než očekávanými výsledky (Best Buy či Shell). Naopak zveřejněná makroekonomická data byla neutrální či mírně lepší. Domácí index PX zakončil týden na 1 027 bodech (+1,8 % t/t).

 

Z domácích zpráv jsme sledovali dění kolem Telefonicy CR. Zde EK udělila svolení o převzetí podílu v titulu ze strany PPF. PPF očekává dokončení transakce do konce ledna. Nadále se domníváme, že PPF může učinit povinnou nabídku minoritním akcionářům TEF CR ještě v 1Q14. Současně stále odhadujeme, že odkupní cena se může pohybovat na úrovni 305,6 Kč/akcii, což je cena kontrolního balíku (zaplacená PPF). Současně připomínáme, že cena je tvořena zhruba 50 Kč/akcii v odložených platbách, což může být důvodem, proč PPF bude potenciálně usilovat o případně nižší odkupní cenu v povinné nabídce. Zde se nicméně domníváme, že ČNB schválí nejvyšší (pro minoritní akcionáře nepříznivější) možnost. Titul zakončil týden na 295 Kč (+0,4 % t/t).

Pegas Nonwovens potvrdil své cíle roku 2013 na EBITDA 37 – 39 mil. EUR (bez přecenění opčního plánu), CAPEX za minulý rok nepřesáhnou 41 mil. EUR. V tiskovém prohlášení Pegas také uvedl, že nová egyptská výrobní linka prošla testovacím procesem a na začátku ledna přešla do standardního komerčního provozu. Zveřejněná data odpovídala dřívějším odhadům i plánům společnosti. Titul zakončil páteční seanci na 609 Kč (-1 % t/t).

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byl Unipetrol (-2,5 %, 164 Kč). Na titulu se neobjevila žádná korporátní zpráva. Unipetrol bude zveřejňovat na konci příštího týdne své výsledky za 4Q13. Někteří investoři mohou spekulovat na případnou jimi odhadovanou reakci a realizovat svoje pozice. Naopak největší růst zaznamenaly akcie CEZ (+5,3 %, 522 Kč). Titul koriguje svoje ztráty ze začátku roku. Podporou můžou být vyjádření představitelů budoucí vlády, kteří sice podporují dostavbu Temelín, nicméně odmítají garantovat výkupní ceny elektřiny, bez kterých k dostavbě s největší pravděpodobností nedojde.

Příští, pro USA zkrácený týden (pondělí je v USA zavřeno z důvodu svátku), bude patřit nadále výsledkové sezóně a také datům z Číny. Ze společností, které budou zveřejňovat svá čísla, zmíníme například úterní SAP či AMD, středeční Netflix či eBay a čtvrteční Microsoft. Kromě korporátních zpráv budou investoři pozorně sledovat čínská data o vývoji HDP za 4Q13 (pondělí; oček. +7,6 po +7,8 %). Odhadujeme, že by mohl pokračovat boční trend s vyčkáváním na FED ke konci ledna.

V pátek zahajuje domácí výsledkovou sezónu společnost Unipetrol. Očekáváme, že titul zveřejní kladný provozní zisk EBITDA za 4Q13, což bychom hodnotili jako mírně pozitivní.

Z makroekonomiky budeme sledovat již zmiňované pondělní čínské HDP za 4Q13 (oček. +7,6 po +7,8 %), průmyslovou produkci (oček. 9,8 po 10% m/m) a čtvrteční HSBC PMI průmyslu (oček. beze změny na 50,5 bodu). V USA budou na programu „jen“ běžná týdenní data z nezaměstnanosti a pravidelná data o prodejích stávajících domů. V Německu budeme sledovat úterní index ZEW (35 po 32,4 bodech) a čtvrteční PMI služeb i průmyslu, kde se očekává pozitivní efekt.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.