Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Týdenní souhrn a výhled na příští týden

20.06.2008 | 19:10 0 Komentářů

Uplynulý týden se zprvu vyvíjel solidně, ale pak se nálada otočila a především v pátek se na trhu objevili prodejci. Index PX skončil na 1559 bodech, což představovalo 1,8% pokles t/t.
 
Nejzajímavějšími zprávami minulého týdne byly bezpochyby informace kolem nabídek převzetí na společnost Zentiva. V úterý PPF (19,2% akcionář) přes společnost Anthiarose Limited zveřejnila dobrovolnou nabídku na převzetí Zentivy za 950 Kč. Sanofi-Aventis (24,9% akcionář) odpověděl přípravou konkurenční nabídky za cenu 1050 Kč. Akcie v návaznosti na spekulace ohledně budoucího vývoje situace vzrostla o 10,0% t/t na úroveň 1127 Kč.
Další zajímavou informací bylo snížení ratingu od ratingové agentury Moody´s nemovitostní společnosti Orco Properties. Reakcí byl opětovný prudký pokles ceny akcie, která klesá na úroveň, kde se aktivují další stop loss objednávky. Cena akcie v týdenním vyjádření poklesla na 882 Kč, což představuje 10,7% pokles t/t.
V tomto týdnu byla nejvíce rostoucí akcií NWR (20,9 %). Na úrovni 620 Kč dosáhla svého historického maxima. Akcie pozitivně reagovala na rekordní ceny uhlí, nová doporučení investičních domů nad 700 Kč/akcii, zařazení do indexu PX od 23. června a zprávy týkající se údajného potenciálního udělení licence na polské ložisko (Debiensko) již v tomto měsíci. Naopak nejvíce klesajícím titulem bylo právě Orco (-10,7%) na úrovni 882 Kč dosáhlo svého historického minima na pražské burze. Důvodem je aktivace stop loss objednávek a nezájem o realitní tituly.
Na českém trhu v příštím týdnu bude úzce sledována valná hromada Unipetrolu (26. června). Zde se bude schvalovat dividenda. Naše očekávání je na úrovni 10-15 Kč na akcii, což by mohlo představovat 3,5-5,5% hrubý dividendový výnos. Nejasnost stále zůstává, kdy bude rozhodný den pro výplatu dividendy. Prozatím je pravděpodobné, že rozhodný den bude v den valné hromady a první den bez nároku bude až den po valné hromadě tedy potenciálně 27. června. Na konečná rozhodnutí si budeme muset počkat na příští týden.
Domníváme se, že i příští týden může být pozitivní pro akcie NWR, které se aktuálně nesou na vlně vysokých nákupních doporučení. Podpůrným faktorem může být již zmiňované udělení licence na polské ložisko Debiensko a začlenění titulu do indexu PX od pondělí 23. června. Úzce sledovaným bude samozřejmě vývoj kolem Zentivy. Případné další kolo konkurenčních nabídek by tento titul mohlo vynést opět výše.
Globální vývoj se bude upírat k středečnímu rozhodování americké centrální banky (FED) o úrokových sazbách respektive k následnému komentáři. Aktuálně je vidět, že investoři sází na otočení trendu vývoje úrokových sazeb a na jejich postupné zvyšování díky inflačním tlakům. Na tomto zasedání se změna sazeb ještě neočekává, a tudíž bude pravděpodobně ponechána na 2,0%.
Celkově očekáváme nadále spíše nervózní obchodování s případnými výjimkami vzhledem k očekávaným firemním událostem (Unipetrol, NWR, Zentiva). Ostatní tituly se budou vyvíjet dle celkového sentimentu, který se bude upírat ke komentářům FEDu, které mohou být spíše ve prospěch růstu úrokových sazeb a tudíž nepříznivé pro akcie.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.