Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Týdenní shrnutí-Obavy z dluhů

01.01.1970 | 01:00 0 Komentářů

Uplynulé dny se nesly na finančních trzích ve znamení nervozity. Ke konci minulého týdne investory vystrašily zprávy o žalobě proti společnosti Goldman Sachs, což mělo dopad i na pondělní obchodování. S obavami byla sledována zvyšující se výnosnost 10letých řeckých dluhopisů, což zemi značně komplikuje již tak dosti obtížnou situaci. Riziko státního bankrotu vyvolávalo na trzích opět nervozitu. Investoři znejistěli i po zprávách z Číny, kde úřady pokračují ve snahách zabránit prohlubování nemovitostní bubliny. Komoditním trhům se poměrně dařilo, přičemž řada titulů zaznamenala solidní růst.

Obchodování na akciových trzích se v pondělí vzpamatovávalo z pátečního výprodeje. V průběhu týdne americké akciové indexy mírně vzrostly, nicméně mezi investory byla patrná nervozita. Obavy ohledně společnosti Goldman Sachs sice ustoupily do pozadí, opět se ovšem začalo živě diskutovat o problémech Řecka. Investoři pozorně sledovali i vývoj čínského akciového indexu CSI300, který na počátku týdne prudce poklesl. Hlavní podporou akcií byly zveřejňované hospodářské výsledky společností, které většinou pozitivně překvapily. Lepší než očekávané hospodářské výsledky reportovaly například firmy Apple, Bank of America a Goldman Sachs. Z makroekonomických zpráv podpořily indexy prodeje stávajících domů.

Vývoj na trzích dluhopisů byl smíšený. Dařilo se především evropským bondům, které podpořila nejistota ohledně Řecka. Výnosnost řeckých 10letých dluhopisů vystřelila prudce vzhůru, přičemž ve čtvrtek se vyšplhala na 8,839%. Růst je pro zemi velmi nepříjemnou zprávou, protože bude muset platit investorům za vypůjčené peníze mnohem více než v minulosti. Vzhůru vystřelily i CDS, pomocí nichž se investoři jistí proti bankrotu. Ve čtvrtek navíc ratingová agentura Moody’s snížila hlavní rating Řecka na stupeň A3 z dosavadního stupně A2. Agentura reagovala na zprávu Eurostatu, která odhalila ještě horší stav veřejných financí Řecka, než se předpokládalo. Rozpočtový deficit krajiny se v loňském roce pohyboval na úrovni 13,6% HDP. Řecká vláda přitom ještě začátkem roku tvrdila, že deficit se loni pohyboval kolem 12,7 procenta, později odhad zpřesnila na 12,9 procenta. Americké bondy spíše stagnovaly. Protiváhou nervozity vyvolané Řeckem je zlepšující se ekonomika v USA a připravované emitování dluhopisů v objemu 129 miliard dolarů, které by mělo proběhnout v průběhu příštího týdne.

Středomořský stát ovlivňoval dění i na měnových trzích. Pod prodejní tlak se dostalo euro, které pokračovalo v oslabování a pokleslo až na spodní okraj obchodního pásma. Nepříznivou zprávou pro jednotnou evropskou měnu byly statistiky Eurostatu, které odhalily rozpočtový deficit eurozóny ve výši 6,3% HDP. V celé EU schodek vzrostl na 6,8 procenta ze 2,3 procenta. Podle unijních pravidel by rozpočtový deficit neměl překročit tři procenta HDP. Celkové zadlužení v eurozóně loni vzrostlo až na 78,7 procenta HDP ze 69,4 procenta v roce 2008. Dolar index ze situace těžil a posiloval. Mírného oslabení se dočkal i japonský jen. Ratingová agentura Fitch uvedla, že při absenci silnějšího ekonomického zotavení a fiskální konsolidace bude zadlužení Japonska nadále růst. To může vytvářet tlaky na současný rating země AA-. Komoditní měny spíše stagnovaly.

Mezinárodní měnový fond v průběhu týdne zvýšil odhad světové ekonomiky z lednových 3,9% na nynějších 4,2%. Fond však upozornil, že oživení bude nestabilní a bude ohroženo, především riziky spojenými s růstem vládních dluhů. Od americké ekonomiky fond letos čeká růst o 3,1 procenta, u eurozóny předpokládá oživení o 1 procento a v Japonsku o 1,9 procenta. Za zmínku stojí i další zvýšení úrokových sazeb v Indii o 0,25%. Centrální banka prostřednictvím sazeb bojuje se zvyšující se inflací v zemi.

Komoditním trhům se v posledních dnech celkem dařilo. Mnoho titulů sice stagnovalo, nicméně řada komodit zamířila vzhůru. Mezi pomyslné šampiony se zařadilo paládium, jehož cena v prvních čtyřech dnech týdne vzrostla o 6,25%. Úspěšné byly poslední dny i pro bavlnu, kterou podporují nové fundamenty. Indie, druhý největší pěstitel bavlny na světě, zastavila exporty komodity, aby podpořila domácí nabídku a pomohla snížit ceny. Ty v minulém roce vzrostly o 27 procent. Krok Indie by mohl podpořit poptávku po americké bavlně. Neméně důležitá byla zpráva o možném nedostatku v Číně. Analytici serveru CNCotton.com se obávají, že největšímu spotřebiteli bavlny na světě hrozí v budoucnu nedostatek komodity. Portál vlastněný China National Cotton Reserves Corp. odhaduje, že by domácí spotřeba mohla převýšit v marketingovém roce 2009-2010 nabídku o 3,5 milionu tun. Zajímavý vývoj byl i na trhu s kakaem, kde komodita prorazila rezistenci na úrovni maxima z počátku dubna a pokračuje v růstu. Cenu podpořily zprávy o pětidenní stávce na Pobřeží slonoviny, která by mohla ohrozit dodávky kakaových bobů na světové trhy. Dále pak náznaky sílící spotřebitelské poptávky. V Severní Americe (USA, Kanada, Mexiko) vzrostlo v prvním čtvrtletí množství zpracovaných kakaových bobů o šestnáct procent v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. Díky silné poptávce má ve stávající sezóně dojít na trhu k deficitu ve výši 38 tisíc tun. Solidní růst zaznamenala také sója a především pak sójový šrot. Sóji pomohly zprávy o zvyšujícím se exportu z USA. V týdnu končícím 15. dubna se ze země vyvezlo 308 600 tun sóji, což je o 51% více oproti čtyřtýdennímu průměru. Zájem je především ze strany Číny. Podle odhadu USDA by měla Čína v tomto roce zvýšit svůj dovoz sóji o 5,8%. China National Grain and Oils Information Center oznámila, že nejlidnatější země světa bude poptávat i mnohem více sójového šrotu.

Zdroj: Colosseum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.