Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Týdenní komentář k trhu

29.08.2008 | 18:28 0 Komentářů

Uplynulý týden byl ve znamení ukončení výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí. Index PX se během týdne pohyboval v rozmezí +/- jeden procentní bod, reagoval na globální sentiment. Objemy obchodování byly nízké. Mezitýdenně PX vykázal nárůst o 1,6 % na 1478 bodů.
Uplynulých pět dní bylo nabyto zveřejňováním hospodářských výsledků. Ve středu svými výsledky Pegas splnil očekávání očekáváními. Provozní zisk EBITDA činil 20,7 mil. EUR, čekalo se 20,4 mil. EUR. Potvrzení očekávání vedlo k opětovnému objevení tohoto titulu, který se tak stal s 8,1% t/t nárůstem „skokanem týdne“. Naopak ve středu svými výsledky zklamalo ECM, především provozní ztrátou, se kterou se nepočítalo. Pokles čisté hodnoty aktiv (NAV) byl nižší než (-5,0 %) než očekávání (-7,4 %). Investoři však zareagovali prodáváním, které způsobilo pokles ceny akcií na nové historické minimum 450 Kč.
Ve čtvrtek NWR oznámilo vysoký meziroční nárůst čistého zisku (+335 %), ale zklamalo tržní odhad (+484 %). Tato skutečnost přinesla vybírání zisků. NWR (-5,2% t/t) se tak stalo nejvíce klesajícím titulem týdne. Ani Orco ve čtvrtek investory nepotěšilo. Vykázalo čistou ztrátu 14,1 mil. EUR, i když se čekal zisk 1,1 mil. EUR. Pokles NAV byl rovněž vyšší než očekávání (83,9 EUR oproti oč. 88,1 EUR). Akcie však nakonec posílily o 7,5 % t/t, díky uzavírání krátkých pozic. Ve čtvrtek výsledky zveřejnilo i AAA Auto. To lehce překvapilo nižší než očekávanou čistou ztrátou (7,8 mil EUR oproti oč. 8,8 mil. EUR).
V pátek uzavřel výsledkovou sezónu Philip Morris ČR. Jeho výsledky byly zhruba v souladu s tržním mediánem (čistý konsolidovaný zisk 625 mil. Kč oproti oč. 608 mil. Kč). Dle očekávání se negativně projevilo předzásobení před lednovým zvýšením daně z tabákových výrobků.
V následujícím týdnu nás nečekají žádné významné firemní zprávy. Rovněž díky pondělnímu svátku v USA očekáváme spíše stále nízké objemy obchodování. Hurikánová sezóna v Mexickém zálivu a pozitivní data o růstu amerického HDP mohou působit pozitivně na cenu ropy. Zvyšující se cena ropy by mohla být pozitivní pro energetické tituly, ale rovněž zvyšovat obavu ohledně ekonomického růstu kvůli zvýšené inflaci. Jestliže se tato domněnka potvrdí, počítali bychom v následujícím týdnu spíše se stagnací či vybíráním zisků.
Z významnějších ekonomických zpráv z USA nás čeká pouze předstihový ukazatel ISM, který by měl opět vykázat lehké oslabení, což by pro finanční trhy mělo být spíše mírně nepříznivou zprávou.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.