Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Týdenní komentář

02.01.2009 | 16:58 0 Komentářů

Týdenní souhrn
Obchodování v posledním týdnu se neslo v poklidném duchu. To znamená, že likvidita obchodování byla velice nízká. Celkově burza v posledních dnech roku 2008 a v prvním dni roku 2009 posilovala a index PX tak posílil o 2,7% t/t a uzavřel obchodování na 870 bodech. Rok 2008 však zakončila pražská burze se ztrátou 53%, což byla podobná ztráta jako na okolních trzích ( maďarský BUX pokles 53% a polský WIG 48%). Důvodem propadu byla samozřejmě situace na světových finančních trzích, která měla ještě hlubší dopady na rozvíjející se finanční trhy střední Evropy (index Dow Jones klesl v roce 2008 o 34%).
Nejvíce tak v tomto týdnu posílily akcie CME, Erste Bank a ECM. Posílily všechny akcie kromě Telefonicy O2, která stagnovala (-0,8% t/t). Nejvíce tak v týdnu posílily akcie ECM, které zavřely obchodování na 262 Kč (+10,3% t/t). Za posílením stojí obecně spíše pozitivní nálada na akciových trzích a fakt, že majoritní vlastník společnosti Milan Janků prohlásil, že neplánuje stažení akcií ECM z burzy. Akcie CME také výrazněji posílily (8,7% t/t) a pokračovaly tak v korekci po svém velkém propadu. Akcie CME posílily zejména v pátek, kdy reagovaly na pozitivní vývoj v USA ve dnech předchozích a posílení amerického dolaru. Akcie Erste Bank pak posílily o 9,2% t/t a uzavřely týden na 422 Kč/akcii. K růstu došlo bez jakýchkoliv korporátních zpráv. Akcie Unipetrolu posílily o 8% t/t (zavřely na 146 Kč/akcii), když ropa v týdnu posílila ze 40 na 43 USD/barel.
Výhled
V příštím týdnu očekáváme nárůst aktivity na burzách po útlumu během vánočního období. Investoři jsou v očekávání, zda se dostaví lednový efekt. Příští týden bude záležet na vývoji makroekonomických dat, které nenaznačují nic dobrého. Proto je pravděpodobné, že dojde k poklesu akciového trhu a investoři si tak vyberou zisky z tohoto týdne. Příští týden totiž neočekáváme žádné výrazné korporátní zprávy.
Příští týden nečekáme žádné významné firemní zprávy a pozornost proto zřejmě přitáhnout makrodata. Ve čtvrtek bude oznámena nezaměstnanost Eurozóny za listopad (čeká se růst o 0,1% na 7,7%). V pátek bude zveřejněn vývoj maloobchodních tržeb Eurozóny za listopad, u nichž se čeká meziroční pokles o 1,6% (oslabující spotřebitelská poptávka).
V USA budou v pátek zveřejněna data o nezaměstnanosti za prosinec (oček. růst o 0,3% na 7,0%). V úterý bude zveřejněn vývoj indexu ISM ve službách, u něhož se odhaduje další byť jen mírný pokles na 37 bodů z předchozích 37,3 bodů (hodnota tohoto indexu vykazuje mnohaleté minimum). V ČR bude v pátek publikována spotřebitelská inflace za prosinec, u níž se čeká pokles z 4,4% r/r na 3,6% r/r (vliv klesajících cen komodit a odeznívání jednorázových efektů z minulého roku).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.