Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Týdenní komentář

16.11.2018 | 17:12 0 Komentářů

Dění na světovém trhu

V průběhu týdne se nadále sledovaly signály, které by naznačovaly možný vývoj v jednáních mezi USA a Čínou o obchodní spolupráci. Některé indicie vedly trh k pozitivnějšímu náhledu na věc a dále prohloubily očekávání od setkání G20 (přelom listopadu a prosince), kde by se mimo jiné měli setkat prezidenti obou zemí. Vedle toho se dále sledovala postupně doznívající výsledková sezóna. Celkově se již nemění pozitivní vyznění samotných čísel za 3Q, ale dále se množí nepříznivé výhledy na příští rok (např. Nvidia). Právě poklesy jednotlivých významných společností poslaly indexy v USA do záporu. Konkrétně Dow Jones zaznamenal pokles o více jak 3 % t/t. Evropa prostřednictvím indexu DAX nezůstala pozadu a odepsala více jak 2 % t/t. Domácí burza bohužel rovněž neodolala prodejnímu tlaku a index PX odepsal 0,92 % t/t na 1079 bodů.

 

Společnosti na BCPP

V Praze bylo v uplynulém týdnu poměrně živo. Výsledková sezóna pokračovala reporty Kofoly a PFNonwovens. Kofola oznámila za 3Q tržby ve výši 2041 mld. Kč (+3 % r/r) a zisk před odpisy EBITDA 395 mil. Kč (+11 %). Růst byl tažen především vývojem v ČR a na Slovensku, který více než kompenzoval pokles v Polsku. Růstu tržeb meziročně pomohlo teplé léto, EBITDA pak byla navíc podpořena poklesem ceny cukru. Akcie zakončila týden na úrovni 297 Kč (-1,00 % t/t).

 

Ve čtvrtek reportoval čísla výrobce netkaných textilií PFNonwovens (-0,45% t/t na 892 Kč). Tržby vzrostly o 6,4 % r/r na 1 546 mil. Kč, EBITDA pak dokonce o 26,3 % r/r na 338 mil. Kč. Po očištění o přecenění opčního programu by byl růst o 4,7 % r/r. Vedení zároveň potvrdilo celoroční cíle na EBITDA 1,22-1,38 mld. Kč.

 

Ve středu ráno přišla překvapivá zpráva v rámci pravidelného pololetního převážení indexů MSCI. Z indexu MSCI Czech Republic bude vyřazeno O2 CR kvůli překlasifikování jednoho z akcionářů z nestrategického na strategického, což způsobilo, že jeho podíl již není zahrnut do volně obchodovaných akcií (free float). Free float je tak podle MSCI pod 15 %, což již neodpovídá požadavkům na členství v indexu. O2 CR bude vyřazena z indexu ke konci obchodování v pátek 30.11. 2018. Vyřazení způsobí, že některá portfolia, která sledují indexy MSCI, nebudou moci O2 CR držet. Akcie zakončily týden se ztrátou 8,15 % t/t (225,50 Kč), což byl v uplynulém týdnu nejvyšší propad v rámci titulů na pražské burze.

 

Naopak nejlépe se vedlo Monetě (+1,16 % na 78,30 Kč). Ta zveřejnila pozvánku na valnou hromadu, která se bude konat 13.12. 2018 a která má na programu především změny v počtu členů dozorčí rady vyvolané změnou v regulaci a motivační program managementu. Růst akcií je však spíše důsledkem korekce předchozích výprodejů.

 

Výhled na příští týden

Příští týden bude v USA zkrácený o čtvrteční svátek a v pátek se bude obchodovat jen půl dne. To výrazně ovlivní likviditu na ostatních trzích. Investoři se budou upínat k víkendovému mimořádnému summitu EU (25. 11.), který by měl jednat především o tzv. Brexitu. Nadále není jasné, jestli a jaká dohoda bude mezi Británií a EU. Negativní scénář pro riziková aktiva by byl tzv. tvrdý Brexit, tedy žádná dohoda. V tomto případě bychom očekávali, že by především evropská aktiva byla pod prodejním tlakem. Nicméně to bude až o víkendu. Celý týden před tím očekáváme nervózní obchodování s poměrně nízkou likviditou a vyčkáváním. Nelze vyloučit, že někteří investoři z opatrnosti raději vyprodají své pozice. Z tohoto důvodu bychom nevylučovali, že může přetrvávat na trzích neutrální až mírně negativní nálada. 

 

Z domácího trhu budeme sledovat výsledkovou sezónu. O2 CR ve středu (21.11.) představí svá čísla za 3Q18. Očekáváme, že provozní zisk EBITDA dosáhne 2,8 mld. Kč (+3,4 % r/r). Naše očekávání je jen lehce pozitivnější než to tržní. Nicméně více než čísla teď investory zajímá vyřazení titulu z  indexu MSCI ke konci listopadu (30.11.).

 

Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na středeční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. -2,2 po +0,7 % m/m) a spotřebitelský sentiment dle univerzity v Michiganu (oček. beze změny 98,3 bodu). 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.