Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Týdenní komentář

14.09.2018 | 17:27 0 Komentářů

Dění na světovém trhu

V uplynulém týdnu se trh zaměřil na zasedání ECB, turecké centrální banky a na útržky informací o připravovaných sankcích USA na Rusko kvůli kauze Skripal. Zasedání ECB větší překvapení pro trh nepřineslo. Guvernér Draghi pouze potvrdil snížení objemu kupovaných aktiv na 15 z 30 mld. EUR/měs. v rámci programu QE do konce roku. Naopak zasedání turecké centrální banky přineslo pro trhy výrazné překvapení, a to zvýšením základní úrokové sazby na 24 % (+6,25 p.b.), což bylo více, než trh čekal (21 %). Přitom ještě tentýž den ráno prezident Erdogan varoval, že vysoké úrokové sazby jsou zlem pro domácí ekonomiku. Turecká lira vůči americkému dolaru okamžitě posílila na 6,1 TRY/USD (+4,3 % t/t). Zdroje z USA uvedly, že do listopadu by mohly být uvaleny další sankce na Rusko kvůli kauze Skripal. V návaznosti na tyto informace se rubl krátce propadl pod 70 RUB/USD, ale do konce týdne se stabilizoval zpět pod 68 RUB/USD. Žádný ze zmíněných faktorů však nezvrátil postupný návrat zámořských indexů ke svým historickým maximům. Ani domácí burza prostřednictvím indexu PX nestála stranou a přidala 2,1 % t/t na 1093 bodů.

 

Společnosti na BCPP

ČEZ koupil německou společnost Kofler Energies, která se zabývá energetickými službami. V minulém roce měla tržby cca 28 mil. EUR (cca 720 mil. Kč), což je asi 0,4 % celkových tržeb ČEZu (loni 202 mld. Kč). Cena transakce nebyla zveřejněna. Titul zakončil týden na 575 Kč (+1,5 % t/t).

 

Erste Group oznámila, že od 1. ledna 2020 odstoupí Andreas Treichl z funkce generálního ředitele. Nástupcem bude Bernhard Spalt, který v různých pozicích působí v bance již 25 let a v současné době je šéfem risku v rakouské pobočce banky. Andreas Treichl se následně stane předsedou dozorčí rady Erste Foundation, největšího akcionáře Erste Group. Současný šéf banky je trhem vnímán pozitivně, nicméně vzhledem k tomu, s jakým předstihem banka připravuje trh na tuto změnu, neočekáváme výraznější reakci trhu. Titul zakončil týden na 930 Kč (+3,8 % t/t).

 

Největší propad v rámci pražské burzy zaznamenaly akcie Kofoly (-5,4 % na 283 Kč). Titul je ovlivněn nízkou likviditou, a proto dovažování i relativně malé pozice může výrazněji titul rozhýbat. Nelze rovněž vyloučit, že trh již může spekulovat na možné další kroky druhého největšího akcionáře, který již dříve oznámil, že chce titul zcela opustit. Naopak nejvíce rostly akcie Avastu (+6,4 % na 83 Kč). Titul nadále těží ze zařazení do indexů FTSE 250 na konci příštího týdne. Zařazení do indexů s sebou tradičně nese získání nové investorské základny. 

 

Výhled na příští týden

Na programu nadcházejícího týdne nejsou žádné výraznější události. Trh se zaměří na další možné informace spojené s obchodní politikou USA či na dění v Turecku. Technicky dojde ke konci příštího týdne (21.9.) k převážení hned několika indexů (namátkově např. FTSE, CECE, STOXX, ale i PX) což sebou obvykle nese i zvýšenou volatilitu především v závěrečné aukci. Nelze vyloučit, že se zvýší i volatilita. Nadále očekáváme spíše pozitivní vyznění týdne, které může být ovlivněno páteční závěrečnou aukcí vzhledem k převážení hned několika indexů.

 

Výše zmíněné převážení indexů se týká i domácích titulů. Konkrétně Avast bude zařazen do FTSE 250. I přes to, že titul již několik týdnů vykazuje růstovou trajektorii, očekáváme pozitivní vyznění ze zařazení do indexů londýnské burzy. Naopak akcie ČEZ a Komerční banky budou vyřazeny z indexu Stoxx Europe 600 v rámci pravidelného čtvrtletního rebalancování indexů k pátku 21.9. Do třetice ještě jedno převážení indexů a tentokráte CECE indexů. Z akcií na pražské burze se úpravy přímo týkají akcií Unipetrolu, PFNonwovens a CME. Akcie Unipetrolu budou z indexu vyřazeny kvůli stažení z burzy. Naopak navráceny do indexu CECE budou akcie PFNonwovens. U akcií CME dojde k mírnému zvýšení váhy.

 

Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na pravidelná data z trhu nemovitostí a trhu práce.

 

 

Milan Vaníček

Ředitel odboru analýz finančního trhu

J&T BANKA, a.s.
tel.: +420 221 710 607

mobil: +420 739 529 520

e-mail: vanicek@jtbank.cz

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.