Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Týdenní komentář

07.09.2018 | 17:37 0 Komentářů

Dění na světových trzích

První zářijový týden se trh zaměřil na dění na tzv. rozvíjejících se trzích a na obchodní politiku USA. Neutěšená situace pokračuje v Argentině, Turecku a dalších rozvíjejících se zemích, které zaznamenávají odliv zahraničních investorů. Ti se stahují zpět do dolarových aktiv. V uplynulém týdnu byl tento tlak vnímán intenzivněji především v jihovýchodní Asii. Z USA nepřišla žádná nová informace ohledně jednání s Kanadou. Na trh prosákly jen kusé a nejasné informace z dalších jednání mezi USA a Čínou, které trh vyhodnotil spíše nepříznivě. Za zmínku stojí ještě prodejní tlak na technologických akciích v zámoří. U tzv. sociálních sítí to bylo výsledkem jednání zástupců firem jako Twitter před americkým senátním výborem pro zpravodajské služby. Trh si z tohoto slyšení vzal nutné zvýšení nákladů na bezpečnost dat u těchto firem. Evropa dále negativně reagovala na odsun dolarových investorů. Bohužel evropskému vývoji se nevyhnul ani domácí trh, kde ale index PX ztratil relativně mírných 0,25 % t/t na 1070 bodů.

 

Společnosti na BCPP

Společnost PFNonwovens oznámila, že generální ředitel a člen představenstva František Řezáč odstoupil ze svých funkcí. Ve společnosti byl na různých pozicích celou svoji dosavadní profesní kariéru. Generálním ředitelem byl posledních 10 let. Změny ve vrcholném vedení nejsou vnímány investory pozitivně. Titul zakončil páteční obchodování na 896 Kč (-0,88 % t/t).

 

Londýnská burza 5.9. oznámila, že akcie Avastu budou při příštím kole rebalancování zařazeny do indexu FTSE 250. Avast byl rovněž zařazen do několika dalších indexů jako FTSE 350 (který kombinuje FTSE 100 a FTSE 250), FTSE 350 Low Yield a FTSE AllShare Index. Indexy budou rebalancovány po zavření trhu v pátek 21.9., a budou tak platit od pondělí 24.9. Zařazení do indexu znamená rozšíření portfolia investorů. Titul zakončil týden na 78 Kč (+3,31 % t/t).

 

Akcie ČEZ a Komerční banky by měly být vyřazeny z indexu Stoxx Europe 600 v rámci pravidelného čtvrtletního rebalancování indexů. Konkrétní nové složení a nastavení parametrů indexu bude oznámeno 14. září. Faktické rebalancování proběhne v pátek 21. září a od pondělí 24. září bude platit nové složení indexu Stoxx Europe 600. ČEZ zakončil týden na 565,5 Kč (+0,44 % t/t) a KB zakončila pátek na 896,5 Kč (-3,03 % t/t).

 

Do třetice ještě jedno převážení indexů a tentokráte CECE indexů. Fakticky úpravy indexu proběhnou na konci obchodování v pátek 21. září a nové složení bude platit od pondělí 24. září. Z akcií na pražské burze se úpravy přímo týkají akcií Unipetrolu, PFNonwovens a CME. Akcie Unipetrolu budou z indexu vyřazeny kvůli stažení z burzy. Naopak navráceny do indexu CECE budou akcie PFNonwovens. U akcií CME dojde k mírnému zvýšení váhy (dosud 0,29 %). Unipetrol zakončil týden na 383,5 Kč (+0,13 % t/t) a CME zakončila týden na 80,3 Kč (-3,83 % t/t).

 

Největší propad v rámci pražské burzy zaznamenaly akcie CME (-3,83 % na 80,3 Kč). Akcie CME na pražské burze následovaly obchodování v USA, kde byl titul pod tlakem z výprodeje na celém technologickém trhu NASDAQ. Naopak nejvíce rostly akcie TMR (+4,3 % na 730 Kč). Titul pouze technicky dorovnává dřívější volatilitu. Nebyly zveřejněny žádné kurzotvorné informace.

 

Výhled na příští týden

Trh bude nadále sledovat dění na tzv. rozvíjejících se trzích, které aktuálně způsobují nervozitu na celém trhu. Zájem investorů bude i nadále poutat jednání mezi USA a Kanadou i další možné komentáře kolem obchodní politiky USA. Čtvrteční zasedání ECB by pro trhy nemělo přinést výraznější informace. Neočekáváme, že by se něco změnilo na dosavadním pohledu trhu na příští kroky měnové politiky. Celkově jsme obezřetní vzhledem k tomu, že rozvíjející trhy mohou nadále vnášet nervozitu do obchodování.

 

Z domácího trhu by mohla CME oznámit, jestli dokončila prodej slovinských aktiv. Dříve zmíněné datum bylo do 13.9., tedy můžeme očekávat komentář od společnosti. Jen připomínáme, že potenciálních cca 168 mil. USD z prodeje by šlo ihned na snížení dluhu.

 

Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na čtvrteční spotřebitelskou inflaci CPI (oček. 0,3 po 0,2 % m/m), páteční maloobchodní tržby (oček. beze změny 0,5 % m/m) a průmyslovou produkci (oček. 0,4 po 0,1 % m/m). V Číně se zaměříme ještě na víkendová data ze zahraničního obchodu, kde by měly v dolarovém vyjádření exporty (oček. 10 po 12,2 % m/m) i importy (oček. 17,7 po 27,3 % m/m) zmírnit tempo růstu, a také na páteční průmyslovou produkci (oček. 6,2 po  6,0 % m/m). V Německu budeme sledovat úterní indexy ZEW, které by měly meziměsíčně zaznamenat lehké zhoršení. 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.