Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Týdenní komentář

09.02.2018 | 16:54 0 Komentářů

V uplynulém týdnu trh sledoval výsledkovou sezónu, která uzavírá svou druhou třetinu a dění na dluhopisových trzích v zámoří. Výsledková sezóna nadále pokračuje v pozitivním duchu a reportovaná čísla jsou z 80 % nad odhady jak u tržeb, tak u čistého zisku. Dluhopisový trh v zámoří se dostává pod prodejní tlak a výnos na desetiletých státních dluhopisech se dostává nad 2,85 %, což je úroveň z přelomu let 2013/14. Důvodem jsou dobrá makroekonomika, výhled na vyšší inflaci, výhled Fedu na zvyšování sazeb a vyšší potřeba dluhového financování USA, k čemuž přispěla také nová daňová reforma (sníží příjmy). Zvyšující se výnosy tlačí na cenu rizikových aktiv. Americké akciové indexy zažily v průběhu týdne volatilní seance a více jak odevzdaly všechny zisky, které dosud v průběhu letošního roku získaly. Ani domácí index PX se neubránil prodejnímu tlaku a týden zakončil se ztrátou 2 % na úrovni 1107 bodů. 

 Na pražské burze jsme sledovali výsledkovou sezónu. Moneta ve středu zveřejnila výsledky, které trh moc nepřekvapily. Čistý zisk za 4Q17 dosáhl 804 mil. Kč (-7,0 % t/t) vs. oček. 826 mil. Kč. Nicméně provozní úroveň byla slabší vůči odhadům. Moneta ještě zveřejnila výhled do roku 2020, který byl díky očekávanému růstu úvěrů mírně lepší než naše projekce. Nicméně zklamáním byl výhled na dividendu do roku 2020. Banka očekává výplatu 22,5 Kč/akcii ve zmíněném období z čehož 8 Kč/akcii vyplatí již letos. Tím na příští roky zbývá již „jen“ přibližně 70% očekávaného čistého zisku bez další distribuce nadměrného kapitálu. Titul zakončil týden na 82,15 Kč (-3,35 % t/t).

 Čtvrteční Komerční banka (KB) svými výsledky za 4Q17 překonala očekávání na všech úrovních. Čistý zisk dosáhl 3,7 mld. Kč (+22 % r/r) vs. oček. 3,0 mld. Kč. Struktura provozu byla rovněž lepší než očekávání a navíc byly opět kladné opravné položky. KB navrhuje dividendu 47 Kč (5,2% hrubý div. výnos), což je rovněž nad odhady 43 Kč. Akcie zakončila týden na 925,5 Kč (-0,8 % t/t).

 CME rovněž ve čtvrtek zveřejnila sadu čísel za 4Q17, která byla v souladu s očekáváním. EBITDA za 4Q dosáhla 67,6 (+26,4 % r/r) vs. oček. 68,1 mil. USD. Rovněž výhled na příští rok s růstem EBITDA 14-19% r/r byl v souladu s odhady. Titul zakončil týden na 96,4 Kč (-0,5 % t/t).

 PKN Orlen uvedl, že v ukončené dobrovolné nabídce na Unipetrol přesáhne hranici 90 % na vlastnické struktuře. Jen připomínáme, že vypořádání nabídky proběhne 23.2.2018 a dosažení zmíněné hranice bylo jednou z podmínek nabídky. Zároveň tak lze očekávat další kroky, které mohou vést k vytěsnění minorit a následného stažení z veřejného obchodování. Titul zakončil páteční seanci na 377,5 Kč (+0,4 % t/t).

 Vláda plánuje sestavit tým odborníků, který bude s vedením ČEZu diskutovat o návrzích na rozdělení společnosti. Návrhů je několik, samotný ČEZ preferuje rozdělení na dvě části (tradiční a regulovanou). Tradiční část by stát vlastnil ze 100 %, což by mu umožnovalo dostavbu jaderných elektráren. Regulovaná část by se obchodovala na burze. Titul zakončil týden na 518 Kč (-1,9 % t/t).

 Nejvíce klesající akcií týdne byl Stock Spirits (80,3 Kč; -6,18 % t/t). Na titulu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Titul již druhým týdnem korigoval předchozí prudký růst. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Pegas (912 Kč; +5,8 % t/t). Ta rovněž nepřišla s žádnou kurzotvornou informací. Někteří investoři mohou zřejmě spekulovat na další nabídku odkupu a využívat výrazného rozdílu mezi současnou cenou na trhu a cenou v rámci nedávné nabídky.

 Příští týden se trh zaměří na dění na dluhopisových trzích, výsledkovou sezónu a na makroekonomická data. Volatilita na výnosech amerických desetiletých státních dluhopisů přináší nervozitu na riziková aktiva, která jsou pod prodejním tlakem. Výsledková sezóna se přehoupne do poslední čtvrtiny, a tudíž by již neměla vybočit z pozitivního trendu. Nicméně síla zveřejňovaných čísel by na celkový trh neměla mít výraznější vliv. Z makrodat se bude úzce sledovat spotřebitelská inflace v USA (středa), která může dále více napovědět o budoucí měnové politice Fedu. Na příští týden nelze vyloučit nadále zvýšenou volatilitu s možným prodejním tlakem, a proto zůstáváme nadále velmi opatrní.

 Ve čtvrtek 15.2. proběhne mimořádná valná hromada Fortuny. Hlavním bodem by mělo být hlasování o stažení akcií společnosti z veřejného obchodování. Očekáváme, že tento bod bude schválen. Jednalo by se o další krok po ukončení současně probíhající dobrovolné nabídky na akcie společnosti.

 Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na středeční spotřebitelskou inflaci CPI (oček. 0,4 po 0,1 % m/m), maloobchodní tržby (oček. 0,3 po 0,4 % m/m), čtvrteční průmyslovou produkci (oček. 0,2 po 0,9 % m/m) a páteční index spotřebitelského sentimentu univerzity v Michiganu (oček. 95,5 po 95,7 bodech). V Německu se zaměříme na středeční HDP za 4Q17 (oček. 3,0 po 3,8 % r/r).

 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.