Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Týdenní komentář

08.09.2017 | 17:31 0 Komentářů

Začátek nového měsíce, i přes řadu významných událostí, byl na finančních trzích relativně klidný. Výraznější dopad nemělo čtvrteční zasedání ECB, ani makrodata zveřejněná v průběhu týdne. ECB nezměnila nastavení měnové politiky, prezident Draghi se dokonce vyhnul i otázce, zda ECB plánuje utlumovat svůj program QE. Bez významnější reakce trhy přešly také zprávy, že Severní Korea otestovala o víkendu vodíkovou bombu. Podobně americké akcie nereagovaly na vyčíslování škod po řádění hurikánu Harvey, ani na zprávy o blížícím se ničivém hurikánu Irma.

 

Za celý týden americké a evropské akciové indexy zůstaly bez větší změny, výjimkou nebyl domácí PX index, který v pátek zavřel na 1021bodech (-0,1 % t/t).

 

Právě skončený obchodní týden byl chudší na významné korporátní události. Bylo ale zveřejněno několik makroekonomických ukazatelů, které dopadly lépe, než se čekalo. Titulem týdne, který nejvíce posílil, se stal Unipetrol (9,15 %, 322 Kč). Investoři zřejmě reagovali na zvýšení cílové ceny od lokálního analytika, který predikuje silný provoz a vidinu vysoké dividendy. Naopak nejvíce zaostala pojišťovna VIG (-2,91 %, 635 Kč).

 

Z firemních zpráv bude příští týdne spíše chudý na události, avšak v pátek 15.9. dojde při závěru obchodování k převážení indexů CECE (nové váhy jsou pak platné od pondělí 18.9.). Do indexu CECE bude nově zařazeno CME (váha 0,3 %), naopak podíl Pegasu klesne cca o třetinu na 0,27 % a celková váha českých akcií lehce klesne. Moneta bude vyřazena z podindexu Blue Chips NTX.

 

Začátek příštího týdne může být na akciových trzích poznamenám ničivým hurikánem Irma, který je již druhým za poslední dva týdny a který má na Floridu dorazit v neděli. Způsobené škody mohou dopadnout hlavně na americké pojišťovny a banky a způsobit další růst ceny benzinu a některých zemědělských komodit. Rovněž nelze vyloučit další eskalaci napětí mezi Severní Koreou na jedné straně a Jižní Koreou a USA na straně druhé. Oba zmíněné faktory by mohly být z kraje týdne negativní pro akcie a máme tak na příští týden spíše opatrný výhled. Naopak nejsou na programu zasedání největších centrálních bank, a zbytek týdne tak může být bez větších impulzů.

 

První dny příštího týdne nepřinesou žádná významná makrodata. Až ve středu budeme sledovat průmyslovou výrobu v eurozóně za červenec (oček. +3,3 % r/r po 2,6 %). Ve čtvrtek budou v Číně zveřejněny maloobchodní tržby a průmyslová výroba za srpen (oček. +10,5 % r/r, resp. 6,6 %). V USA se pak budou sledovat pravidelné týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (oček. 300 tis., zvýšené vlivem hurikánů) a spotřebitelská inflace (oček. 1,8 % r/r). Hlavním číslem týdne budou páteční maloobchodní tržby za srpen v USA, kde se čeká zpomalení růstu na 0,1 % m/m po 0,6 %. Poté bude zveřejněna americká průmyslová produkce (také oček. +0,1 m/m) a spotřebitelská důvěra od Univ. v Michiganu (oček. 95,2 b. po 96,8 b.).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.