Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Turecká lira poklesla, trhy se obávají zhoršující se hospodářské situaci země

05.04.2018 | 16:38 0 Komentářů

Turecká lira se během čtvrteční seance propadla o 1,2 %. Na trhu převládají obavy ze zhoršující se hospodářské situace země.

Turecká lira zahájila čtvrteční seanci poklesem. Během dne se proti americkému dolaru propadla na nejnižší dosud zaznamenanou úroveň (0,24711).  Měna k USD klesla o 1,2 % a za jeden americký dolar bylo možno získat až 4,0463 tureckých lir. Zhoršující se situace turecké liry je podle deníku Financial Times důsledkem obav ze zhoršující se hospodářské a politické situace v Turecku.

Trhy v posledních dnech ovlivnily zprávy tureckých medií, že místopředseda turecké vlády Mehmet Simsek plánuje podat svou rezignaci.  Ibrahim Kalin, oficiální mluvčí tureckého prezidenta Erdogana označil zprávy za nepravdivé spekulace. Dále zmínil, že mezi hlavními osobnostmi turecké vlády nepanují žádné neshody. Ke čtvrtečnímu dni Mehmet Simsek zůstává ve svém úřadě.

Turecká lira k americkému dolaru za den 5.4.2018

Turecká lira k americkému dolaru za den 5.4.2018

Obavy z budoucnosti turecké ekonomiky zhoršily zprávy z března letošního roku, že deficit běžného účtu platební bilance v meziročním vyjádření razantně vzrostl. Vysoký deficit běžného účtu se může projevit nižší schopností ekonomiky země bránit se proti vnějším ekonomickým šokům. Investoři se dále obávají vysoké inflace, která se drží okolo 10 %. 

Zdroj: Bloomberg, Financial Times

 

Jan Paščenko, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.