Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Tržní cena ropy překročila hranici 80 USD za barel

17.05.2018 | 16:16 0 Komentářů

Cena ropy dnes překročila hranici 80 USD za barel. Dle deníku Financial Times snižující se nabídka vytlačila cenu na úroveň, které nedosahovala již téměř čtyři roky. Cena Brent vzrostla za uplynulý rok o více než 50 %, přičemž hlavním důvodem je zvyšující se spotřeba ropy na pozadí rostoucí globální ekonomiky a škrty ze strany zemí Opec a Ruska. Irán, další významný světový vývozcem ropy, se stal novým geopolitickým rizikem ovlivňujícím cenu ropy poté, co se americký prezident Donald Trump stáhl z debat o mezinárodních nukleárních dohodách. Další cenový šok zapříčinila Venezuela, kde nabídku ropy omezila politická a ekonomická krize.

Tržní cena ropy Brent od roku 2015

Tržní cena ropy Brent od roku 2015

Cena Brent vzrostla více než 80 % nad hranici 80,18 USD za barel, což je nevyšší hodnota od druhé poloviny roku 2014. Cena ropy WTI (West Texas Intermediate) vzrostla na hranici 72,30 USD za barel, přičemž stejným směrem se pohyboval také S&P Energy index, který během stejné doby posílil o 15 %.

Pařížská agentura IEA (International Energy Agency) ve středu snížila očekáváný růst spotřeby z 1,5 na 1,4 milionu barelů denně, přičemž očekává v roce 2018 celkovou spotřebu 99,2 milionu barelů denně.

Zdroj: Financial Times

Jan Paščenko
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.