Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Tržby v eurozóně za květen opět přidaly

Spojené státy dnes čeká velkolepá oslava na počest Dne nezávislosti, a tak se odtamtud žádných zajímavých statistik nedočkáme. V Evropě zaujme pouze statistika maloobchodních tržeb v eurozóně, které po propadu v dubnu pravděpodobně vzrostly. Maďarské maloobchodní tržby si udrží solidní tempo.

Maloobchodní tržby v eurozóně zkorigují dubnový propad

V zámoří se dnes slaví Den nezávislosti, a tak žádné zprávy ani nová data odtamtud neočekáváme. Rovněž v Evropě zveřejněné statistiky budou druhořadého rázu. Za zmínku stojí maloobchodní tržby v eurozóně, které by podle koncensu trhu měly zkorigovat svůj dubnový propad, ačkoliv německé maloobchodní tržby v květnu meziměsíčně poklesly o 0,6 %.

ADP statistika zůstala i v červnu pod dlouhodobým průměrem

Finální červnový kompozitní PMI za eurozónu byl oproti rychlému odhadu revidován mírně nahoru. Pomohla mu k tomu zejména složka služeb, která se na rozdíl od průmyslu drží stále na vysokých hodnotách jak v eurozóně, tak i v Německu.

Americká ADP statistika z trhu práce, která se za květen i přes současnou korekci výrazně propadla, zaostala za svým dlouhodobým průměrem i v červnu. Dává tedy tušit, že podobně ani páteční statistika počtu nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor nepotěší. Ekonomové SG očekávají v květnu přírůstek 175 tisíc oproti tržním 160 tisícům.

Evropská komise včera oznámila své rozhodnutí pozastavit rozhodnutí o zahájení řízení o nadměrném schodku v Itálii. Děje se tak již podruhé za 6 měsíců. Hlavním důvodem jsou lepší než očekávané fiskální údaje v roce 2019, které ukazují na zlepšení strukturálního salda i obnovení závazku ze strany italské vlády dosáhnout strukturálního zlepšení v roce 2020. Itálie však zůstane pod dohledem komise i nadále.

Maďarská spotřeba zůstává solidní

V regionu budou dnes zveřejněny pouze statistiky maloobchodních tržeb za květen. Ty se i přes drobný pokles meziročního tempa oproti dubnu drží na dobré úrovni. Spotřebitelská poptávka v Maďarsku zůstává silná, podporuje je situace na trhu práce, která se vyznačuje rekordně nízkou nezaměstnaností a téměř desetiprocentním růstem mezd.

Další nudný letní den na koruně

Za podprůměrné aktivity a bez větších makroekonomických stimulů k pohybu koruna včera oscilovala okolo 25,45 CZK/EUR. Podobně byl na tom i polský zlotý, kterému nepomohlo ani zasedání tamější centrální banky. Na něm bankovní rada rozhodla v souladu s očekáváním ponechat úrokovou sazbu nezměněnou na dosud nejnižší úrovni v historii. Na té se už nachází více než čtyři roky a nevypadá, že by se měla jen tak změnit. A to i přesto, že polská inflace poslední měsíce znatelně zrychluje. Není tedy překvapením, že výhled polské centrální banky na inflaci se včera oproti předešlé prognóze posunul nahoru. Polský zlotý se včera držel v blízkosti 4,243 PLN/EUR.

Monika Junicke
Ekonomický a strategický výzkum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.