Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Tržby společnosti Primark vzrostly o 4 %

17.01.2019 | 11:32 0 Komentářů

Tržby oděvního maloobchodu Primark vzrostly o 4 %. Růst tržeb byl zapříčiněn zejména větším počtem prodejen a příznivými tržbami během vánočních svátků. V roce 2018 byly v eurozóně otevřeny čtyři nové prodejny. Celková prodejní plocha společnosti Primark vzrostla o téměř 8 500 m².

Prodejna Primark

Autor: [Xmate09]

Tržby irského oděvního maloobchodu Primark v roce 2018 vzrostly o 4 % v návaznosti na zvětšování prodejních ploch v minulém roce.

Dle prohlášení mateřské společnosti Associated British Foods, které publikovala ve čtvrtek (17.1.2019), maloobchodní tržby dceřiné společnosti Primark během vánočních svátků předčily očekávání, když během 16 týdnů do 5. Ledna vzrostly o 1 %.

Primark zaznamenal růst tržeb také v září a říjnu, nicméně byl sražen následným listopadovým poklesem.

TržbyEurozóně vzrostly o 5 % ve srovnání s minulým rokem (v konstantním směnném kurzu).  Růst tržeb byl silný především ve Francii, Belgii a Itálii. Příznivé výsledky společnost také zaznamenala na svém druhém největším trhu, kterým je Španělsko.

Na území USA se společnosti podařilo dosáhnout velmi dobrých výsledků, které těžily z prodejů v poměrně nově otevřené prodejně v Brooklynu.

Celková prodejní plocha společnosti Primark v 364 obchodech vzrostla na 140 283 m² oproti minulému roku 2017, kdy celková prodejní plocha činila 131 922  m². Během roku 2018 byly otevřeny čtyři nové prodejny a to v Seville a Almérii ve Španělsku, Toulouse ve Francii a v Berlíně.

Společnost očekává otevření nových prodejen s celkovou prodejní plochou 83 612 m². Otevření nákupního centra v New Jersey nabralo zpoždění, a tudíž bude otevřeno během roku 2019, zatímco menší prodejna v Oviedu (Španělsko) na jaře skončí. Nová prodejna v Birminghamu o rozloze 14 864 m² bude otevřena pravděpodobně v dubnu tohoto roku a první obchod ve Slovinsku by měl být otevřen na konci tohoto roku.

Celkově tržby společnosti Associated British Foods vzrostly o 1 %. Společnosti se nedařilo dosahovat dobrých výsledků v sektoru „cukrovarnictví“ – ABF se zabývá mimojiné také výrobou cukru, kdy např. ve Velké Británii během jednoho roku pravidelně vyprodukuje více než 1 mil. tun a v Jižní Africe přibližně 1,7 mil. tun.

Roční graf vývoje kurzu akcií společnosti Associated British Foods

Zdroj: [Bloomberg]

Akcie společnosti Associated British Foods (ABF) posilují o 6,01 %.

Zdroj: The Financial Times, Bloomberg

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.