Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Tržby nadále svižně rostou, zlepšily se i prodeje aut

Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v červenci meziročně vzrostly o  7,0 %. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku zvýšily o  6,2 %. Podstatně rychlejší dynamika oproti předchozímu měsíci byla dána vyššími tržbami za prodeje a opravy automobilů, které v červenci vzrostly o 4,2 %. Tradičně se dařilo internetovým obchodům a zásilkovým službám (růst o 21,7 %).

Tržby za prodej aut se v červenci zvýšily o 3,5 % a částečně tak kompenzovaly prudký propad v předešlém měsíci. Výrazně však vyskočily i útraty za opravy a údržbu automobilů (o 7,0 %). Nadále se dařilo i tržbám za prodej oděvů a obuvi, které si meziročně polepšily téměř o 10 %. Lidé více utrácely i za výrobky pro sport, kulturu a rekreaci (růst o 11,1 %), vysokou dynamiku na úrovni 15 % zaznamenaly tržby z prodejů počítačových a komunikačních zařízení.

Maloobchodní tržby (bez prodejů automobilů) si tak i nadále udržují svižnou dynamiku, což by mělo pozitivně ovlivnit i spotřebu domácností a tím i růst celé ekonomiky ve třetím čtvrtletí.

I pro následující měsíce odhadujeme, že prodeje budou stále solidně růst. Spotřebitelská důvěra se drží na vysokých úrovních, současně nízká míra nezaměstnanosti a nedostatek pracovníků urychlují mzdový růst (7,3 % v 1H 2019). Zákazníci tak disponují dostatkem peněz na utrácení. Nicméně v ekonomice jsou již patrné první známky zpomalování, což bude postupně brzdit jak růst mezd tak i tlumit spotřebitelský sentiment. V souhrnu tak odhadujeme, že celkové maloobchodní tržby by v letošním roce měly v průměru vzrůst o 2,2 %, bez prodejů a oprav aut by se jejich dynamika měla udržet nad 4 %.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.