Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Tržby ČEZu v energetických službách za minulý rok činily 22 mld. Kč, EBITDA 1,4 mld. Kč (+komentář)

28.01.2020 | 11:49 0 Komentářů

Tržby skupiny ČEZ v energetických službách (ESCO) za rok 2019 vzrostly o více než třetinu na 22 miliard Kč, provozní zisk EBITDA činil 1,4 miliardy Kč. Informace dnes zveřejnil generální ředitel celé skupiny ČEZ Daniel Beneš.

ČEZ

Výsledky za rok 2019

Dceřiná společnost energetické skupiny ČEZ zveřejnila hospodářské výsledky za minulý rok. Celkové tržby v komplexních energetických službách (ESCO) zaznamenaly více než třetinový nárůst, když činily zhruba 22 miliard Kč. Provozní zisk EBITDA se pak v roce 2019 dostal na 1,4 miliard Kč. Čistý zisk společnost neuvedla.

Cíle na příští rok

Na tiskové konferenci informace oznámil generální ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš. Zároveň taktéž informoval, že v tomto roce chce ČEZ v oblasti ESCO vygenerovat tržby přes 26 miliard Kč při provozním zisku EBITDA přes 2 miliardy Kč.

Jednotlivé segmenty

Služby ESCO inkorporují dva týmy patřící pod segment obchodu a strategie. Těmi jsou ČEZ ESCO, jež působí v České republice a na Slovensku, a ESCO International, který podniká v dalších zemích. První zmiňovaná přispěla v minulém roce tržbami ve výši 6 miliard Kč a 500 miliony Kč do provozního zisku EBITDA. Druhá vygenerovala tržby přes 16 miliard Kč a provozní zisk EBITDA 850 milionů Kč.

„ČEZ velikostí tržeb v podstatě naplnil své plány, když jeho poslední listopadový výhled byl posazený na hladinu 22,5 mld. Kč. Oproti dřívějším zvyklostem ČEZ tentokrát více rozebral i provozní zisk EBITDA. Jeho výši v objemu 1,4 mld. Kč hodnotíme jako velmi solidní výsledek, když jsme předpokládali 1,1 – 1,2 mld. Kč. ČEZu se tak loni z ESCO služeb podařilo realizovat více než 6% EBITDA marži, což překonává jeho původní plány spadající do intervalu 5 – 6 %. Podle předpokladů byznys z komplexních energetických služeb díky akvizičnímu i organickému růstu čím dál více přispívá do celkového hospodaření ČEZu. Navíc ČEZ svými dnešními čísly mírně překonává naše odhady. Ještě slibněji vypadá odhad provozní ziskovosti z ESCO služeb na letošní rok, jenž by měla dle ČEZu přesáhnout 2 mld. Kč, když my jsme konzervativně očekávali 1,4 – 1,5 mld. Kč. To by značilo cca 8% EBITDA marži, což by překonávalo původní indikace ČEZu hovořící o marži kolem 7 %. Je tak patrné, že ČEZu se v tomto segmentu vedle růstu tržeb postupně daří i na nákladové stránce s pozitivním dopadem do marží a ziskovosti,“ doplnil analytik Fio banky Jan Raška.

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.