Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Trumpovy hrozby Číně sráží trhy do ztrát

Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování se ztrátami. Index S&P 500 a Dow Jones shodně oslabují o 0,5 % a technologický Nasdaq klesá o 0,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede technologickým firmám (-1,1 %). Trhy tímto reagují na eskalaci obchodní války s Čínou, když včera americký prezident Donald Trump oznámil plán na uvalení 10% cel na čínské dovozy v hodnotě 300 mld. USD s platností od 1. září. Mezitím se zástupci Číny nechali slyšet, že pokud k tomuto kroku dojde, budou nuceni udělat protiopatření.

Evropské trhy podléhají globální negativní náladě. Hlavní index Stoxx 600 je aktuálně slabší o 1,8 %. Nejhůře se vede zpracovatelům komodit (-3 %). Na opačné straně se nachází především realitní developeři se ziskem sedmi desetin procenta.

Pražská burza přibližně dvacet minut před koncem obchodní seance ztrácí 0,7 %. Za poklesem stojí finanční instituce v čele s Monetou (-1,4 %) následovanou Komerční bankou (-1,2 %). Nejlépe se daří telefonnímu operátorovi O2 (+2,1 %), který dnes ráno představil své výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí. Detailní komentář k nim najdete na http://bit.ly/O2CR_Q219.

Jiří Kostka, analytik Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.