Úterý 29. září. Svátek má Michal.

Trump opět hájil obnovení ekonomiky

17.04.2020 | 09:57 0 Komentářů

Americký prezident Donald Trump vydal „doporučení“ k postupnému obnovení ekonomické aktivity. Ta míří na státy, v nichž je již možné pozorovat ústup nákazy.

Podle Donalda Trumpa by se Američané měli vrátit do práce, jakmile to okolnosti umožní. Některé americké státy by se do restartování ekonomiky mohli pustit „již zítra“ a 29 z 50 států by se ekonomicky mohlo otevřít relativně brzy.

USA byly koronavirem zasaženy zatím nejvíc na světě. Počet potvrzených případů nákazy čítá téměř 640 tisíc a počet obětí překročil 31 tisíc. Dobrou zprávou je, že počet hospitalizovaných v New Yorku poklesl na nejnižší úroveň za poslední týden. To je podle guvernéra státu Andrewa Cuoma důkaz, že se šíření viru dostalo pod kontrolu.

Trump v souladu s dřívějším oznámením vydal nové pokyny pro státy, jednotlivce a zaměstnavatele o tom, jak postupně, ve třech fázích oživit ekonomickou aktivitu a zmírnit omezující opatření v oblastech, kde je nákaza na ústupu. Pokyny údajně odrážejí Trumpovy názory, že se lidé musí vrátit do práce a k nakupování, jinak miliony Američanů přijdou o práci. Pokyny k obnovení hospodářského života stanovují řadu podmínek, které je nutné ověřovat před spuštěním jednotlivých fází zmírňování opatření, a nestanovují žádnou pevnou časovou osu.

„Neotvíráme vše najednou, ale jde o ostražitý krok za krokem,“ podotknul Donald Trump s tím, že guvernéři jednotlivých států, jejichž situace se často velice liší, mají sami rozhodnout, kdy odvolají vyhlášená omezení.

Podle zpravodajské agentury Reuters přestavuje plán Bílého domu pro guvernéry doporučení, nikoliv příkaz. V tomto duchu se jeví ústupkem prezidenta, který trval na tom, že má naprostou pravomoc nařizovat státům, zda mají obnovit hospodářský život, anebo zůstat uzavřené.

Zdroj: Reuters

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.