Pondělí 21. září. Svátek má Matouš.

Trhy v zámoří pokračují na červené vlně, Nasdaq -2%

22.09.2015 | 20:25 0 Komentářů

Hlavní americké indexy registrují tučné ztráty a navazují tak na „krvavý“ den na evropských trzích, když širší index S&P500 aktuálně ztrácí 1,6% na 1935b., Nasdaq oslabuje dokonce o 2% na 4735b. Pod tlakem se ocitá především těžařský sektor (v rámci S&P500 souhrnně -2,1%) na pozadí poklesu cen průmyslových komodit i drahých kovů.

Ve ztrátách se topí i automobilky při eskalujícím skandálu „podstřelených“ emisí tržního leadera Volkswagen, který zopakoval včerejší propad a odepsal dnes v Německu dalších 20%. Akcie General Motors (GM) ztrácí 2,8%, Ford (F) odepisuje 3,2%. Nedaří se též dodavatelům autodílů – Delphi Automotive (DLPH) oslabuje o 4%, BorgWarner (BWA) propadá dokonce o 8%. Akcie Volkswagenu v Americe nyní částečně mírní ztráty (VLKAY -14,6%), když se pohybují na denních maximech 25,7 USD z otevíracích 24,4 USD.

Při absenci makrodat i zásadních kurzotvorných korporátních zpráv se všechny subsektory indexu S&P500 nachází v červených číslech. Nejlépe se z jednotlivých společností daří prodejci autodílů Autozone (AZO +1,9%) po lepších než očekávaných kvartálních číslech, naopak v hlubokých ztrátách se drží řada komoditních společností (uhlí – Consol Energy (CNX -7%), plyn – Chesapeake Energy (CHK -6,2%), zlato – Newmont Mining (NEM -6,1%), potaš – Mosaic (MOS -8,2%). Horší čtvrtletní čísla poslala dolů i akcie prodejce potravin ConAgra Foods (CAG -7,5%), přes 7% ztrácí i prodejce kancelářských potřeb Staples (SPLS) po spekulacích o možném neskutečnění fůze se spol. Office Depot (ODP -5,5%).

V souvislosti s obnovenými tržními turbulencemi stojí za pozornost snížení pravděpodobnosti (mezi obchodníky) zvyšování sazeb ze strany Fedu v tomto roce na 39% ze 64% před zasedáním měnového výboru minulý týden.

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.