Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Trhy se vyrovnaly se zvýšením diskontní sazby v USA se ctí

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

I přes nejistý začátek obchodování poté, co FED nečekaně zvýšil diskontní sazbu, se v pátek akciovým trhům dařilo. Evropské trhy končily týden pátým růstovým dnem v řadě. Důvodem mohl být i fakt, že zvýšení diskontní sazby mělo spíše psychologický efekt. Změna této sazby totiž nemá mít vliv na sazby spojené s úvěry podnikům a domácnostem a měla by dle prohlášení samotné centrální banky vést pouze k normalizaci úvěrových programů FED.
Dařilo se zejména firmám z oboru potravinářství díky lepším prodejům Nestlé v roce 2009 a v pátek oznámenému vyššímu výhledu pro rok 2010. Kromě samotného Nestlé rostly také ceny akcií např. Unilever či Danone.
V USA bylo otevření také spíše váhavé, ale v odpoledních hodinách převládl optimismus. Objevily se i názory, že zvýšení diskontní sazby ukazuje důvěru FED v oživení ekonomiky a to navzdory ujištěním centrální banky, že její krok žádným takovým signálem není.
Pozitivní může také být také poměrně úspěšná výsledkové sezóna, která je v USA ve svém závěru, v Evropě pokračuje.
Indexy v pátek zavíraly v Evropě: Eurostoxx50 +0,54 %, DAX +0,73 %, CAC +0,58 %. V USA pak S&P500 +0,22 %, Dow Jones +0,09 %, NASDAQ 0 %. Jan Michelfeit, Commerzbank

Zdroj: Commerzbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.