Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Trhy se politikům uklidnit nedařilo, klesaly i v pondělí

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

Začátek týdne se nesl v podobné atmosféře, jako závěr toho předchozího. V atmosféře obav z dluhové krize v Evropě a jejího dopadu na ekonomické oživení. Poté co se v pátek snažil maďarský premiér uklidnit trhy tím, že na řecké cestě jeho země rozhodně není, pokusili se o to samé i ministři financí eurozóny, kteří zdůraznili, že Maďarsko není v eurozóně a se situací Řecka se srovnávat nedá. Maďarský premiér také včera přispěchal s ujištěním, že nastanou výrazné rozpočtové škrty, které by měly kolizní kurz fiskální politiky jeho země zvrátit, ale nedostatek detailů ohledně tohoto záměru nechal trhy nervózní. Dopolední ztráty na indexech se dařilo částečně umazat díky lepším než očekávaným průmyslovým objednávkám v Německu.
I tak ale nervozita převážila a po otevření v Americe, kde měli investoři stále v ústech pachuť z pátečních horších údajů o nově vytvořených místech, se trhy vydaly ještě níže.
Pod prodejním tlakem byli zejména těžaři v důsledku poklesu cen kovů a samozřejmě i kvůli BP, kterému navíc Goldman Sachs snížil doporučení. Hojně se také investoři zbavovali bank, zejména v obavách z jejich expozice vůči špatným úvěrům a vůči evropským zemím s dluhovými problémy.
V Evropě tak indexy končily Eurostoxx50 -0,92 %, DAX -0,57 %, CAC -1,21 %, FTSE -1,11 %, v USA pak SP500 -1,35 %, DJIA -1,16 %, NASDAQ -1,85 %. Jan Michelfeit, analytik Commerzbank

Zdroj: Commerzbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.