Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Trhy dnes: Banky, PMI a Francie

21.02.2017 | 15:34 0 Komentářů

Bankovní sektor je dnes jedinou brzdou evropských burz; PMI eurozóny a Německa překonalo očekávání, značí optimismus; Trhy si začínají uvědomovat rizika prezidentských voleb ve Francii, rostou německé státní bundy.

Po růstové seanci v Asii otevřely evropské trhy na červené nule, poté co investory vylekaly výsledky banky HSBC, která zklamala jak z hlediska obratu tak zisku. Zisk před zdaněním byl poloviční oproti odhadu dle agentury Reuters. Akcie HSBC v londýně klesaly až o 7 %. Evropské banky klesaly o více než procento (Stoxx Europe 600 banks).

V průběhu dne však trhy potěšily indexy nákupních manažerů Německa a eurozóny, které vykázaly dlouhodobá maxima. Otázkou zůstává, zdali se růst sentimentu promítne i do tvrdých dat v průmyslu a maloobchodu. Lednová vycházejí příští týden, únor tedy uvidíme za měsíc.

Německý DAX připisuje 0,5 %, domácí trh 0,2 %, nejvíce se daří Polsku (+2,2 %).

Evropské trhy však také začínají oceňovat rizika spojená s prezidentskými volbami ve Francii. Německé dvouleté dluhopisové výnosy dnes zaznamenaly rekordních minim, -0,872 procent (= cena rostla). Zvyšuje se také spread mezi nimi a francouzskými – dnes až 0,44 p. b. (dvouleté ekvivalenty). Růst rizikové prémie na francouzských bondech pramení z rostoucích preferencí pravicové nacionalistky Marine Le Penové, která již dříve nastínila plány na vystoupení z eurozóny, po kterém by však přišel praktický default na eurové obligace.

Dolar dnes posiluje, americké trhy otevřely růstem na nové rekordní úrovně, ropa  roste, zlato či plyn klesají.

Filip Tvrdek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.